Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παλικαρίσιο διπλό

BAO - Oρφέας Ν. Σκοπού: 71-75

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ορφέας στη Θεσσαλονίκη. Οι «ασπρόμαυροι» έκαμψαν την αντίσταση του ιστορικού ΒΑΟ παίρνοντας τους δύο «χρυσούς» βαθμούς.

Ο Ορφέας ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με 10-16. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού κρατούσε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, με τον ΒΑΟ όμως να πλησιάζει στο πόντο (29-30) μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας παίζοντας ψυχωμένα μπήκε εκ νέου στη θέση του οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι εξουδετέρωσαν τα ατού του ΒΑΟ, είχαν συνετές επιθετικές επιλογές φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα..

Μεγάλη δουλειά έκανε στην άμυνα ο αρχηγός Νούλης Καραμπατζιάκης, σημαντική υπήρξε η συμβολή του Τσανάκα στην επίθεση.

Διαιτητές: Ξέρας - Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 10-16, 29-30 (ημ.), 56-50, 71-75

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (4), Παππάς, Δεμερτζής, Σουλούγκας 8, Χατζής 5 (1), Τσανάκας 17 (2), Καβαργύρης, Κηπουρός 18 (2), Καραμπατζιάκης 3, Ιωσηφίδης 4, Κουτσιαντζής, Αποστόλου.