Σάββατο 21 Νοεμβρίου 2015

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κατασπάραξε» τους Τιτάνες ο Πανσερραϊκός - «Πάρτυ» έκανε το Ρούπελ - Νέα ήττα για Ηράκλεια  - Λυτρώθηκε ο Α.Ο.Σ

Πανσερραϊκός - Τιτάνες Δράμας: 80-49

Πειστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανσερραϊκός στο εντός έδρας παιχνίδι με τους Τιτάνες. Οι «κόκκινοι» έπιασαν υψηλή απόδοση ικανοποιώντας τους πολυπληθείς φιλάθλους που έδωσαν το «παρών» στην αναμέτρηση.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν στέρεες βάσεις για τη τελική επικράτηση. Τα «λιοντάρια» ήταν διαρκώς απειλητικά στην επίθεση, ενώ στην άμυνα τα πήγαιναν εξίσου καλά (14-4, 4:52, 22-7, 3:03). Η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 27-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη έπαψε να είναι παραγωγική σημειώνοντας μόλις εννιά πόντους, αλλά παρά αυτό το γεγονός οι γηπεδούχοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (36-22).

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός συνέχιζε να είναι το αφεντικό στο παρκέ (44-24, 6:51) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-39.

Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι δεν χαλάρωσαν. Αντιθέτως οι «κόκκινοι» έβγαλαν όλη την εναπομείνασα ενέργεια που διέθεταν στον αγωνιστικό χώρο διαλύοντας τους Τιτάνες.

Σχόλιο από SerresBasket: Το 4 στα 4 πέτυχε ο Πανσερραϊκός στο πρωτάθλημα παραμένοντας αήττητος και πρωτοπόρος.

Οι αθλητές του Σπύρου Ιωαννίδη ανταποκρίθηκαν και με το παραπάνω στις απαιτήσεις ενός τέτοιου αγώνα.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 27-13, 36-22 (ημ.), 56-39, 80-49

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Παπαγεωργίου 2, Ιακωβίδης 15, Σιδερίδης 5 (1), Λιάπης 7 (1), Μπουτάκογλου 8, Ντίκογλου 6, Χατζηανδρέου 10 (3), Γιαβρόπουλος 3, Ροΐδης 5, Καρνάβας 19, Ζαγορίτης.

Τιτάνες (Μπέσσας): Καμμάς 1, Λαφτσής 4, Μασάδης 16 (1), Κακατσίδης 6 (1), Τοσουνίδης 11, Χατζόπουλος 2, Γιάγκου 2, Κολοβής 3, Γουδουτσής 4.

Δόξα Βώλακα - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 35-75

Περίοδο φόρμας διανύει το Ρούπελ, το οποίο συνέτριψε τη Δόξα Βώλακα και βρίσκεται σταθερά στο γκρουπ των πρωτοπόρων μετρώντας μόνο νίκες.

Το «οχυρό» κατόρθωσε να εξασφαλίσει διαφορά 16 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (6-22) μετατρέποντας από πολύ νωρίς το παιχνίδι σε τυπική διαδικασία. Ο Άρης Γρεασίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές που είχε στη διάθεσή του, αλλά ο προπονητής των Σιδηροκαστρινών δεν έμεινε ευχαριστημένος από την εμφάνιση των νεαρών καλαθοσφαιριστών της ομάδας.

Διαιτητές: Παναγιωτίδης - Τσεχερίδης

Δεκάλεπτα: 6-22, 20-42 (ημ.), 25-52, 35-75

Ρούπελ (Γρεασίδης): Σκαλιστής 23 (3), Παρίσης 10, Γιάκονιουκ 10, Ντούντος 8, Ζωηρός 7 (1), Τοπολίγκας 7, Βεντούζης 6, Καμπέρης 3, Στάσας 1, Δαμιανάκος.

* Οι πόντοι του Ρούπελ είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Ηράκλεια - Απόλλων Δράμας: 48-68

4 αγώνες δίχως νίκη συμπλήρωσε η Ηράκλεια. Οι «κόκκινοι» υπέστησαν βαριά ήττα στο γήπεδό τους από τον Απόλλων Δράμας και τα πράγματα είναι δύσκολα για το συγκρότημα του Νίκου Βάκα.

Α.Ο.Σ - Μακεδόνες Κρηνίδων: 67-34

«Έσπασε το ρόδι» η ομάδα του Χάρη Σιουσιουλούδη. Ο Α.Ο.Σ κέρδισε εύκολα σήμερα τις Κρηνίδες στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας κατακτώντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 21-6, 31-16 (ημ.), 43-24, 67-34

Α.Ο.Σ (Σιουσιουλούδης): Γιαννούλης Ν. 11, Αναστασιάδης 7 (2), Λαδιάς 2, Στάμος 7 (1), Τεπεκιτζής 6 (2), Βασιλειάδης 1, Τερζής 12, Καρακώστας 8, Παπαδόπουλος 8, Εμμανουήλ 5, Κούτσας, Κυριακόπουλος.