Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2015

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λύγισε στη δεύτερη παράταση η Ηράκλεια - Διπλό με άμυνα γρανίτη ο Α.Ο.Σ - Άπιαστος ο Πανσερραϊκός

Δοξάτο Δράμας - Ηράκλεια: 77-73

Συγκλονιστική προσπάθεια έκανε η Ηράκλεια στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Δοξάτο. Το σερραϊκό συγκρότημα παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο δεν τα παράτησε και εξαπολύοντας τρομερή αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος ισοφάρισε σε 63-63. Το παιχνίδι πήγε στη παράταση.

Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι πάλεψαν σκληρά για τη τελική επικράτηση αποτυγχάνοντας όμως να λύσουν οριστικά τις διαφορές τους (67-67). Στη δεύτερη πάραταση η ομάδα του Νίκου Βάκα έχασε δύο βασικά της ατού με φάουλ. Οι «κόκκινοι» έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν στο παρκέ για να πάρουν τη νίκη, αλλά οι Δραμινοί ήταν αυτοί που χαμογέλασαν μετά από 50 αγωνιστικά λέπτά.

Απόλλων Δράμας - Α.Ο.Σ: 35-48

«Η καλύτερη επίθεση είναι η άμυνα». Αυτό το μότο είχαν στο μυαλό τους οι παίκτες του Α.Ο.Σ στην αποψινή συνάντηση με τον Απόλλωνα στη Δράμα όπου τα πήγαν περίφημα.

Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν των γηπεδούχων, οι οποίοι παγιδεύθηκαν στην άμυνα των Σερραίων. Το «τριφύλλι» μπήκε στη θέση του οδηγού από το εναρκτήριο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας πλεονέκτημα 8 πόντων (6-14). Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Χάρη Σιουσιουλούδη διεύρυνε ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του (17-31).

Η διαφορά των 14 πόντων παρέμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο (27-41). Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση του παιχνιδιού φτάνοντας εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Το διπλό που πέτυχε σήμερα ο Α.Ο.Σ αποκτά μεγαλύτερη αξία από το στιγμή που το «τριφύλλι» αγωνίσθηκε δίχως 4 παίκτες στη σύνθεσή του (Γιαννούλης Ν., Χορτομάρης, Εμμανουήλ, Τερζής).

Δεκάλεπτα: 6-14, 17-31 (ημ.), 27-41, 35-48

Α.Ο.Σ (Σιουσιουλούδης): Κυριακόπουλος 1, Γιαννούλης 15, Στάμος 2, Αναστασιάδης 9 (3), Βασιλειάδης 2, Κούτσας 13, Καρακώστας 3 (1), Παπαδόπουλος 3, Λαδιάς, Βέρρος, Τεπεκιτζής, Προδρόμου.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Πανσερραϊκός: 59-78

Άντε πιάστε τον! Ο Πανσερραϊκός για ακόμη ένα παιχνίδι έκανε το καθήκον του κερδίζοντας εύκολα το Ρούπελ στο ντέρμπι κορυφής.

Τα «λιοντάρια» από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν στο παρκέ ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη ξεφεύγοντας στο σκορ με 13-23. Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινοι» αύξησαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά (27-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη προηγήθηκε με 34-61, με το «οχυρό» να μειώνει σε 40-61 στο τέλος της περιόδου.

Στην εξέλιξη του τετάρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους 14 πόντους (59-73), αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι θριαμβεύοντας στο Σιδηρόκαστρο απολαμβάνοντας πλέον μόνοι τους τη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 13-23, 27-44 (ημ.), 40-61, 59-78

Ρούπελ (Γρεασίδης): Στάσας 22 (2), Ντούντος 11 (1), Σκαλιστής 9 (1), Παρίσης 7, Γιάκουνιουκ 6, Γρεασίδης 2, Τοπολίγκας 2, Παπαδόπουλος, Δαμιανάκος.

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Καρνάβας 20, Παπαγεωργίου 10 (2), Ιακωβίδης 9 (2), Σιδερίδης 9 (2), Λιάπης 7 (1), Ντίκογλου 8, Μπουτάκογλου 5, Γιαβρόπουλος 4, Ροΐδης 4, Χατζηανδρέου 2.

* Οι πόντοι του αγώνα είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 59-78

ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 77-73 (63-63 κ.α., 67-67 α' παρ.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - Α.Ο.Σ: 35-48