Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έγκλημα και τιμωρία»

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αγία Βαρβάρα: 70-79

«Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού». Δυστυχώς οι αθλητές του Ορφέα φαίνεται ότι αγνοούν αυτό το ρητό. Οι «ασπρόμαυροι» για δεύτερη φορά μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα υπέστησαν εντός έδρας ήττα. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού έχασε από την Αγία Βαρβάρα, η οποία πέρασε νικηφόρα από τον Νέο Σκοπό.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουμλέλη προηγήθηκαν 10-13 (4:08). Οι Σερραίοι αντέδρασαν σημειώνοντας 7-0 σερί (17-13, 1:12). Η περίοδος έληξε 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν για τα καλά στη θέση του οδηγού (27-17, 30-19, 34-24). Ένας παίκτης όμως των αντιπάλων ήταν μια ομάδα μόνος του. Ο Κουμλέλης πετυχαίνοντας 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο διέλυσε την άμυνα των γηπεδούχων σκοράροντας παντί τρόπω. Η «Σάντα» μείωσε σε 34-32 και η περίοδος έκλεισε με 41-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας βρέθηκε στο +8 (50-42). Οι παίκτες του Φώτη Κοκολιού πέρασαν «χειροπέδες» στον Κουμλέλη, αλλά η τριάδα: Χαριζάνης-Ράμμος-Αμπελακιώτης «αφυπνίσθηκε» και το σύνολο του Στάθη Καμαράκη με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ολική επαναφορά (53-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αγία Βαρβάρα απέκτησε αβαντάζ 6-7 πόντων (53-60, 7:20, 62-68, 3:14) «κοιμίζοντας» τους γηπεδούχους.

Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης ισοφαρίζοντας σε 68-68 (2:00) με τρίποντο του Παπά. Η Αγία Βαρβάρα όμως έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι μετατρέποντας το σκορ σε 68-76 (34''). Η απογόητευση ήταν έκδηλη στα πρόσωπα των παικτών του Ορφέα και η ήττα επήλθε φυσιολογικά λόγω της υπεροχής των αντιπάλων στον αγωνιστικό χώρο.

Σχόλιο από SerresBasket: Έκανε «έγκλημα» απόψε ο Ορφέας και η «τιμωρία» ήταν δίκαιη για τους «ασπρόμαυρους».

Αν δεν προστατεύσεις το σπίτι σου (παραλλαγή της γνωστής παροιμίας) τότε αυτό θα πέσει και θα σε πλακώσει.

Το «γύρω-γύρω όλοι» και στο τέλος κάποιος να σουτάρει για να φύγει η μπάλα δεν ωφελεί τον Ορφέα.

Άμυνα για κλάματα ήταν αυτή που έπαιξαν στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάνω στον Κουμλέλη, ο οποίος έμοιαζε με σταρ του NBA.

Ο Αμπελακιώτης ήταν εκτός κλίματος αγώνα στο πρώτο μέρος, αλλά όταν πήρε μπρος έκανε τη ζημιά στους Σερραίους.

Ο Δεμερτζής πρέπει να ανεβάσει στροφές.

Κακώς δεν χρησιμοποιήθηκαν στο τέλος ο Χατζής, ο οποίος έδωσε πόντους μαζεύοντας και επιθετικά ριμπάουν και ο Τσανάκας (είχε πιο καθαρό μυαλό στον οργανωτικό τομεά).

4-5 φορές νικήθηκαν στον αέρα σε τελειώματα φάσεων οι παικτες του Ορφέα από τους αντιπάλους τους.

Ο Κουμλέλης στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχε μόνο 6 πόντους, αλλά πήρε αρκετά επιθετικά ριμπάουντ πασάροντας έξυπνα στους συμπαίκτες του.