Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2015

A2 EΘΝΙΚΗ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη «βάλσαμο»

Α.Ο.Σ - Νίκη Βόλου: 73-32

Στόχος επετεύχθη και μάλιστα πολύ εύκολα για τον Α.Ο.Σ, ο οποίος μετά από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε σήμερα στο δρόμο των επιτυχιών συντρίβοντας τη Νίκη Βόλου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης η Τζιαμπάζη ήταν ''on fire'' σημειώνοντας 10 πόντους και η περίοδος έκλεισε με 15-9.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού (23-13, 3:31). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 29-15.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο για τις «πράσινες». Οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου απειλούσαν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι και η διαφορά ξέφυγε αρκετά (49-19, 3:10). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-24.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Ανδρεάδη και Στεφανίδου έλαβαν αρκετό χρόνο συμμετοχής από τον προπονητή τους, με τον Α.Ο.Σ να εξασφαλίζει με χαρακτηριστική άνεση τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Σχόλιο από SerresBasket: Nίκη «βάλσαμο» πέτυχε το «τριφύλλι» κόντρα στις Θεσσαλές. Η ομάδα ήθελε το ροζ φύλλο και για ψυχολογικούς λόγους.

Με νέες στολές παρουσιάσθηκαν στο παρκέ οι παίκτριες του Α.Ο.Σ.

Το ντεμπούτο του στην Α2 Εθνική των Γυναικών πραγματοποίησε ο διαιτητής, κ. Αγραφιώτης (στη φωτογραφία είναι μαζί με τη συνάδελφό του, κ. Παπαδοπούλου [αμφότεροι οι ρέφερι του συνδέσμου Θεσσαλονίκης] και τον κομισάριο της συνάντησης, κ. Γιαβρή).

Διαιτητές: Παπαδοπούλου - Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα: 15-9, 29-15 (ημ.), 56-24, 73-32

Α.Ο.Σ (Δώδος): Χωλοπούλου Ν. 13 (2), Ανδρεάδη 3 (1), Τόγα 5, Μπακιρτζίδου 12, Τζιαμπάζη 18 (3), Πρόικου 7 (2), Στεφανίδου 2, Γκλεζάκη 13.

Νίκη Βόλου (Στεργιόπουλος): Παρασχάκη 2, Γκίνο 2, Ντέγκα 6 (2), Παγκαλίδου 7 (1), Μπράχου 4, Στρίγκου 4, Καρύδη 4, Μάντζου 1, Κοπάνου 2, Χρήστου, Γεροκώστα.

Α.Ο.Σ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 73-32

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 44-40

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 52-46

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΡΗΣ: 46-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΠΥΛΑΙΑ: 60-50

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 45-52