Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Είπε αντίο στο 2015 με νίκη

Ορφέας Ν. Σκοπού - Γαλάτιστα: 79-65

Χαρούμενες γιορτές θα κάνει ο Ορφέας μετά τη σημαντική νίκη που σημείωσε επί της Γαλάτιστας στο γήπεδό του.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 12-4 (7:23). Ο Φώτης Καβαργύρης ήταν πανταχού παρών σε άμυνα κι επίθεση και το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (25-15, 1:42). Στις τελευταίες όμως στιγμές της πρώτης περιόδου η Γαλάτιστα με πρωταγωνιστή τον Γρηγορίου πέτυχε 8-0 σερί και το δεκάλεπτο έληξε 25-23.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με 35-26 (4:46) και 42-32 (1:48). Ο Καβαργύρης ήταν το Α&Ω της σερραϊκής ομάδας και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 46-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν. Ο Καραΐσκος ήταν ιδιαιτέρως επικίνδυνος και οι Χαλκιδικιώτες ισοφάρισαν σε 48-48 (5:20). Ο Ορφέας προσπαθούσε να συνέλθει στο παρκέ διατηρώντας ισχνό προβάδισμα στο 30' (57-56).

Στη τέταρτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι. Ο Πεχλιβάνης ανέλαβε δράση και οι Σερραίοι απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τη Γαλάτιστα (72-60, 4:19), με τους φιλοξενούμενους να αντιμετωπίζουν προβλήματα με την άμυνα ζώνης 2-3 των γηπεδούχων αδειάζοντας ψυχολογικά στο τέλος.

Ο Ορφέας κατέκτησε το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνος και οι φίλαθλοι αποχώρησαν ευχαριστημένοι από το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Σχόλιο από SerresBasket: Ηρέμησε κάπως ο Ορφέας μετά το αποψινό νικηφόρο αποτέλεσμα. Οι «ασπρόμαυροι» φάνηκε να ελέγχουν τον αγώνα, αλλά η Γαλάτιστα επιχείρησε να «κλέψει» τη νίκη.

Ευτυχώς η συνάντηση είχε happy end για τους γηπεδούχους.

M.V.P.: Καβαργύρης

Διαιτητές: Θεοδώρου - Μαραθιώτης

Δεκάλεπτα: 25-23, 46-37 (ημ.), 57-56, 79-65

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (5), Σουλούγκας 2, Χατζής 10 (2), Παπάς 6, Καβαργύρης 24, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 15 (1), Τσανάκας, Καντζουρίδης.

Γαλάτιστα (Κασαπίδης): Καραΐσκος 15 (1), Ακριτίδης 6, Γρηγορίου 16 (2), Γιαχανατζής 9 (1), Καρανώτας 15, Ματσούκης 4, Δάγκας, Κουλαξής, Πέτρουλας, Δαιμόνης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: 79-65

ΧΑΝΘ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 74-67

ΙΚΑΡΟΙ - ΓΕΦΥΡΑ: 87-67