Γ' ΕΘΝΙΚΗ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καταιγίδα» τριπόντων...

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ζέφυρος: 75-86

Νέα εντός έδρας απώλεια είχε ο Ορφέας, ο οποίος ηττήθηκε στον Νέο Σκοπό από τον Ζέφυρο.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες ήταν χαλαρές, ενώ στην επίθεση αμφότερες οι ομάδες σκοράρανε κυρίως από τη περιφέρεια. Ούτε οι γηπεδούχοι, ούτε οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν απόσταση ασφαλείας (10-10, 16-14, 21-21) και η εναρκτήρια περίοδος έληξε 26-29.

Στο 15' οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν στο σκορ με 30-37. Οι «ασπρόμαυροι» με ηγέτη τον Κηπουρό αντεπιτέθηκαν σημειώνοντας 9-1 σερί (39-38, 2:25). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 43-42.

Στη τρίτη περίοδο ο Ζέφυρος επέβαλε τον ρυθμό του στο παρκέ, έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και εκτελεστική δεινότητα έξω από τη γραμμή των 6.75. Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 48-50 (7:00) σε 48-58, ενώ στο 26' η διαφορά υπέρ της ομάδας του Γιώργου Κοντονάσιου έφτασε στο +12 (51-63). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-67.

Στη τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά μειώνοντας σε 64-70 (8:07), αλλά ακολούθησε μια νέα «καταιγίδα» τριπόντων από πλευράς Ζέφυρου (64-82, 4:04) και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Θεσσαλονικέων.

Σχόλιο από SerresBasket: Με σοβαρά προβλήματα αγωνίσθηκαν σήμερα οι Πεχλιβάνης και Δεμερτζής. Ο «μπομπέρ» του Ορφέα αποκόμισε και νέο τραυματισμό μετά το φιλικό παιχνίδι που έδωσαν οι «ασπρόμαυροι» με τον Πανσερραϊκό, ενώ ο γκαρντ της σερραϊκής ομάδας έπαιξε με υψηλό πυρετό. Ο Φώτης Κοκολιός προσπάθησε να διαχειρισθεί σωστά τους δύο καλαθοσφαιριστές, οι οποίοι δεν ήταν στα καλύτερά τους.

Στα καθοριστικά χρονικά σημεία της συνάντησης ο Ζέφυρος πετύχαινε πάντα καλάθι «σκοτώνοντας» τους γηπεδούχους με «φαρμακερά» τρίποντα. Μάλιστα οι Θεσσαλονικείς σκοράρανε αρκετές φορές στη λήξη του χρόνου προκαλώντας «ψυχρολουσία» στους αντιπάλους τους.

Στο πρώτο ημίχρονο τη ζημιά στον Ορφέα την έκανε ο Μυστιλιάδης, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέλαβε δράση ο Μήτσικας. Πολύ αποτελεσματικός μέσα στο «ζωγραφιστό» ήταν ο Μυλωνάς που δεν είχε αντίπαλο.

Κορυφαίος παίκτης των «ασπρόμαυρων» ήταν ο Κηπουρός.

Εκνευριστικοί οι διαιτητές Τσουμαχίδης - Καρακώστας.

Απολογισμός πρώτου γύρου για τον Ορφέα: 6 νίκες - 7 ήττες. Το πρόσημο είναι αρνητικό και αυτό πρέπει να αλλάξει.

Διαιτητές: Τσουμαχίδης - Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 26-29, 43-42 (ημ.), 59-67, 75-86

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 9 (1), Δεμερτζής 8 (1), Σουλούγκας 11 (3), Χατζής 13 (3), Παπάς 3 (1), Καβαργύρης 6, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 23 (2), Τσανάκας, Κουτσιαντζής.

Ζέφυρος (Κοντονάσιος): Μυλωνάς 15, Αλεξανδρίδης 7 (2), Κλουντζός 8 (1), Μήτσικας 18 (3), Πατίκας 11 (3), Αποστολίδης 6, Μυστιλιάδης 21 (4), Γεροστέργιος, Τσάμογλου, Φωτιάδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 75-86

ΧΑΝΘ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 79-75 (66-66 κ.α.)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΒΑΟ: 82-76

ΙΚΑΡΟΙ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 93-67