Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπεσε μαχόμενος

Γέφυρα - Ορφέας Ν. Σκοπού: 69-64

Εξαρχής η αποστολή του Ορφέα στη Θεσσαλονίκη για την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη πρωτοπόρο Γέφυρα ήταν αρκετά δύσκολη. Παρόλα αυτά οι «ασπρόμαυροι» έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν στον αγωνιστικό χώρο για να σημειώσουν το διπλό χάνοντας τελικά στις λεπτομέρειες.

Οι Σερραίοι ήταν παραγωγικοί στο πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα 4 πόντων (21-25). Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και βρέθηκαν στο +7. Η αντίδραση από πλευράς «ασπρόμαυρων» ήταν άμεση και το δεκάλεπτο έκλεισε με 38-39.

Στη τρίτη περίοδο η Γέφυρα ήταν πιο εύστοχη και το δεκάλεπτο έληξε 57-51. Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Από τον Ορφέα ξεχώρισε ο Καβαργύρης που έδωσε μάχες στο «ζωγραφιστό», ενώ ο Πεχλιβάνης είχε πάνω του διπλό και τριπλό μαρκάρισμα και δεν κατόρθωσε να προσφέρει πολλούς πόντους στην επίθεση.
Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 21-25, 38-39 (ημ.), 57-51, 69-64

Ορφέας (Κοκολιός): Ιωσηφίδης 2, Καβαργύρης 12, Δεμερτζής 15 (2), Χατζής 2, Πεχλιβάνης 9 (1), Σουλούγκας 5 (1), Τσανάκας 6 (2), Κηπουρός 8, Παππάς 5 (1), Κουτσιαντζής, Αποστόλου.

ΓΕΦΥΡΑ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 69-64

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 73-78

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΧΑΝΘ: 68-65

ΑΡΕΤΣΟΥ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 69-89

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 76-59