Σάββατο 9 Ιανουαρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καλπάζει» ο Πανσερραϊκός - Ευρεία νίκη για Ρούπελ - «Βαρυχειμωνιά» για Ηράκλεια

Α.Ο.Σ. - Πανσερραϊκός: 46-60

Ούτε ο Α.Ο.Σ. κατόρθωσε να «σπάσει» το αήττητο και εντυπωσιακό σερί του πρωτοπόρου Πανσερραϊκού. Τα «λιοντάρια» ήταν ανώτερα από τους «πράσινους» φτάνοντας εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4-0. Οι «κόκκινοι» αντέδρασαν άμεσα σημειώνοντας 9-0 σερί (4-9). Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν το ρυθμό τους στο παρκέ (7-16) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 9-19.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανσερραϊκός αντιμετώπισε προβλήματα στο σκοράρισμα και το «τριφύλλι» άδραξε την ευκαιρία μειώνοντας σε 21-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη κυριάρχησε ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο. Τα «λιοντάρια» απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους (23-37, 6:38) και η περίοδος έληξε 30-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ του Πανσερραϊκού έφτασε στο +25 (32-57) και οι φιλοξενούμενοι έβαλαν στο «σακούλι» τους άλλους δυο πολύτιμους βαθμούς.

Σχόλιο από SerresBasket: Η επικράτηση του Πανσερραϊκού στο τοπικό ντέρμπι κρίνεται δίκαιη. Οι «κόκκινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ σε σύγκριση με τον Α.Ο.Σ. και με πρωταγωνιστή τον έμπειρο Καρνάβα έκαναν το σπουδαίο διπλό.

Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στη μνήμη του του Τάσου Χαραλαμπίδη (είχε διατελέσει Πρόεδρος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ), ο οποίος απεβίωσε μέσα στις γιορτές.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 9-19, 21-26 (ημ.), 30-49, 46-60

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Γιαννούλης Β. 4, Γιαννούλης Ν. 4, Αναστασιάδης 2, Στάμος 2, Τερζής 11 (1), Κούτσας 4, Καρακώστας 7 (1), Παπαδόπουλος 3 (1), Εμμανουήλ 9, Λαδιάς, Χορτομάρης, Κυριακόπουλος.

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Ιακωβίδης 11 (2), Μωΰσίδης 2, Σιδερίδης 9 (1), Λιάπης 5, Γιαβρόπουλος 8, Ροΐδης 7 (2), Καρνάβας 18, Ντίκογλου, Μπουτάκογλου, Παπαγεωργίου, Ιωαννίδης Κ., Χατζηανδρέου.

Μακεδόνες Κρηνίδων - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 36-68

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το «οχυρό» που επιβλήθηκε των Κρηνίδων. Παρά το τελικό +32 ο προπονητής του Ρούπελ, Άρης Γρεασίδης δεν είναι ευχαριστημένος από την εμφάνιση της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 9-12, 22-28 (ημ.), 28-48, 36-68

Ρούπελ (Γρεασίδης): Σκαλιστής 5, Ζωηρός, Γρεασίδης 4, Γιακόνιουκ 11, Βεντούζης 4(1), Παρίσης 7, Στάσας 18(3), Δαμιανάκος 2, Ντούντος, Καμπέρης 3,Τοπολίγκας 14.

* Οι πόντοι του Ρούπελ είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Α.Ο.Σ. - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 46-60

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 36-68

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 59-78

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 59-86

ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ - ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ: 59-52