A2 EΘΝΙΚΗ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φύλαγε το καλύτερο για το τέλος

Α.Ο.Σ. - Ολυμπιακός Βόλου: 65-59

Επιτέλους έβαλε τέλος στις ήττες ο Α.Ο.Σ. Η ομάδα του Κώστα Δώδου κέρδισε τον Ολυμπιακό Βόλου στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων σε ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστική εξέλιξη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες αντιμετώπισαν προβλήματα στο σκοράρισμα υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη. Η έμπειρη Ζέρβα μάτσαρε εξαιρετικά τις Μπακιρτζίδου - Γκλεζάκη στη ρακέτα και ο Α.Ο.Σ. προσπαθούσε με περιφερειακά σουτ να απειλήσει το καλάθι των αντιπάλων.

Οι φιλοξενούμενες ήταν πιο αποτελεσματικές στην επίθεση χάρη στην εκτελεστική δεινότητα της Κυριατζίδου και προηγήθηκαν 6-15 (3:00). Στο κλείσιμο του δεκαλέπτου οι Σερραίες βελτιώθηκαν μειώνοντας σε 14-19.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» παίζοντας με έξυπνο τρόπο (σουτ υπό καλές προϋποθέσεις από κοντινή - μέση απόσταση) προσπέρασε στο σκορ με 26-25 (5:54). Ο Ολυμπιακός όμως με πρωτεργάτρια τη Σουλτάνη μπήκε εκ νέου στη θέση του οδηγού (27-32, 3:23) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-36.

Στη τρίτη περίοδο η αναμέτρηση απέκτησε γρήγορο ρυθμό. Οι «πράσινες» ανέβασαν την απόδοσή τους εξασφαλίζοντας βραχεία κεφαλή (39-38, 5:12). Όλως παραδόξως κι ενώ το μομέντουμ ήταν με τον Α.Ο.Σ. οι γηπεδούχες «θόλωσαν», εκνευρίσθηκαν αδικαιολόγητα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις Θεσσαλές να σημειώσουν 10-0 σερί (39-48, 2:31). Το δεκάλεπτο έληξε 41-53.

Στη τέταρτη περίοδο το «τριφύλλι» έδειχνε καταδικασμένο. Παρά όμως τη δύσκολη διαμορφωθείσα κατάσταση εις βάρος του ο Α.Ο.Σ. επιστρατεύοντας όλες τις αγωνιστικές και ψυχικές του δυνάμεις πραγματοποίησε την ολική επαναφορά.

Οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και με συνετές επιλογές στην επίθεση έκαναν την ανατροπή (49-55 στο 35', 55-55 στο 37', 58-57 στο 38').

1:30 πριν την εκπνοή της συνάντησης το σκορ ήταν 60-59. Οι φιλοξενούμενες δεν μπορούσαν να βρουν στόχο έχοντας πανικοβληθεί. Η Μπακιρτζίδου πετυχαίνοντας καθοριστικούς πόντους διαμόρφωσε το 63-59 (κι ενώ είχε δεχθεί στα 18 δεύτερα δεύτερη τεχνική ποινή ο προπονητής του συγκρότηματος της Μαγνησίας, κ. Καπουρνιώτης).

Στην επόμενη φάση του παιχνιδιού η Χωλοπούλου έκλεψε τη μπάλα και η Γκλεζάκη με βολές «σφράγισε» τη πανάξια νίκη του Α.Ο.Σ.

Σχόλιο από SerresBasket: Συγχαρητήρια στις «πράσινες» για την επικράτηση επί ενός ισχυρού αντιπάλου.

Το «τριφύλλι» δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε στο τέλος.

M.V.P.: Μπακιρτζίδου.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Τόγα.

Για 35 λεπτά η Χωλοπούλου ήταν αρνητική, αλλά στο φινάλε η γκαρντ του Α.Ο.Σ. θυμήθηκε τον καλό της εαυτό.

Απαράδεκτη συμπεριφορά επέδειξαν ο τεχνικός του Ολυμπιακού Βόλου, ο βοηθός προπονητή και οι παράγοντες των φιλοξενούμενων. Καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα 3 άτομα ήταν όρθια στο πάγκο κάνοντας παράπονα στους διαιτητές (ακομη κι όταν ο Ολυμπιακός προηγείτο στο σκορ), ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο 4 άτομα φώναζαν συνεχώς στους ρέφερι, των οποίων εξαντλήθηκε η υπομονή τους και η καλοσύνη τους τιμωρώντας δικαίως με τεχνικές ποινές τους αντιπάλους.

Μάλιστα ο προπονητής του Ολυμπιακού Βόλου απεβλήθη από τον αγώνα (2Τ στον ίδιο συν άλλη μία τεχνική ποινή στο πάγκο), αλλά ο κ. Καπουρνιώτης 3 δεύτερα πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης και με το σκορ στο 65-59 επέστρεψε στο πάγκο ζητώντας από τις παίκτριες του να διακωμωδήσουν το άθλημα (κάτι το οποίο και συνέβη πετώντας τη μπάλα άουτ οι φιλοξενούμενες).

Στο δεύτερο ημίχρονο απεβλήθη από τον Ολυμπιακό η Σαρακατσάνη για αψιμαχία με τη Τζιαμπάζη.

Οι άνθρωποι των φιλοξενούμενων κατέθεσαν ένσταση.