Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έτρωγε σίδερα» ο Α.Ο.Σ. - Φοβερός Πανσερραϊκός - Ήττα εκτός προγράμματος για Ρούπελ - Συνετρίβη η Ηράκλεια

Α.Ο.Σ. - Παγγαίο: 72-51

Τη καλύτερη του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε απόψε ο Α.Ο.Σ. στη κρίσιμη αναμέτρηση με το Παγγαίο. Το συγκρότημα του Χάρη Σιουσιουλούδη «ισοπέδωσε» τους Καβαλιώτες κάνοντας χαρούμενους τους φιλάθλους  που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα το «τριφύλλι» από πολύ νωρίς έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ (9-2, 6:27). Οι γηπεδούχοι «σφυροκοπούσαν» τους φιλοξενούμενους (14-4, 3:49), οι οποίοι κατόρθωσαν στο κλείσιμο της εναρκτήριας περιόδου να μειώσουν σε 18-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» με πρωταγωνιστή τον Εμμανουήλ απέκτησε προβάδισμα 15 πόντων (30-15, 3:02). Η περίοδος έληξε 34-21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους υπερτερώντας σε άμυνα κι επίθεση. Η περιόδος ολοκληρώθηκε με 60-39.

Στο 34' η διαφορά «σκαρφάλωσε» στο +24 (65-41) με το Παγγαίο να υποκλίνεται στους «πράσινους».

Σχόλιο από SerresBasket: «Έτρωγε σίδερα» σήμερα ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» ήταν φανταστικοί στο παρκέ παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ.

M.V.P: Εμμανουήλ.

Ουδείς υστέρησε από πλευράς «τριφυλλιού».

Αμέτρητα ριμπάουντ μάζεψε ο Χορτομάρης.

Ο Α.Ο.Σ. μπορεί πλέον να ελπίζει στη τετράδα.

Απογοήτευσε το Παγγαίο, το οποίο είχε τη συμπαράσταση 10 ατόμων στη κερκίδα.

Στο 39' αποβλήθηκε ο προπονητής των φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-21 (ημ.), 60-39, 72-51

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Γιαννούλης 17 (1), Στάμος 7, Τερζής 4, Κούτσας 8, Καρακώστας 10 (1), Εμμανουήλ 26, Χορτομάρης, Αναστασιάδης, Λαδιάς.

Παγγαίο (Καγιάογλου): Κούκος 2, Ντιμπ 15, Καρακασίδης 9 (1), Δουλγέρης 13, Κομίτης 6, Γιάντσιος 6, Σκλάρης, Τσιουτσιούλης, Βεργούδης, Ηλιάδης.

Απολλων Δράμας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 61-51

Δεν συνοδεύθηκε με νίκη η έξοδος του Ρούπελ στη Δράμα. Το «οχυρό» είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή του δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Απόλλωνα να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνος.

Εκτός όμως από τη μέτρια εμφάνιση των Σιδηροκαστρινών σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος σύμφωνα με τα λεγόμενα των ανθρώπων του Ρούπελ έπαιξαν οι διαιτητές, Μπακάλης - Ζαχαριάδης, οι οποίοι αδίκησαν κατάφωρα τους «μπλε». Το Ρούπελ «συγχαίρει» τους ρέφερι για τα σφυρίγματά τους.

Διαιτητές: Μπακάλης - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 19-9, 33-26 (ημ.), 45-38, 61-51

Ρούπελ (Γρεασίδης): Σκαλιστής 21 (3), Ζωηρός 1, Γιάκονιουκ 7 (1), Παρίσης 12, Στάσας 6, Καμπέρης 2, Τοπολίγκας 2, Βεντούζης, Δαμιανάκος, Ντούντος.

* Οι πόντοι του Ρούπελ είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Δόξα Βώλακα - Πανσερραϊκός: 39-87

Φοβερός και τρομερός ο Πανσερραϊκός διέλυσε εκτός έδρας τη Δόξα Βώλακα, η οποία παραδόθηκε στις «ορέξεις» των αθλητών του Σπύρου Ιωαννίδη. Τα λιοντάρια προηγήθηκαν 17-43 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ακόμη περισσότερο τους αντιπάλους τους ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη.

Διαιτητές: Παναγιωτίδης - Τσεχερίδης

Δεκάλεπτα: 8-17, 17-43 (ημ.), 24-66, 39-87

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 61-51

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 39-87

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ:  46-111

Α.Ο.Σ. - ΠΑΓΓΑΙΟ: 72-51

ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 54-45