Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το μπλόκο τον «καθάρισε»

ΧΑΝΘ - Ορφέας Ν. Σκοπού: 75-50

Αφάνταστη ταλαιπωρία περίμενε την αποστολή του Ορφέα, η οποία ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για τον αγώνα με τη ΧΑΝΘ. Παρά το γεγονός ότι οι «ασπρόμαυροι» αναχώρησαν αρκετά νωρίς από τις Σέρρες με προορισμό τη συμπρωτεύουσα, εν τούτοις έφτασαν στο γήπεδο 10 λεπτά πριν το τζάμπολ, αφού έπεσαν πάνω στο μπλόκο των αγροτών και υποχρεώθηκαν να ακολουθήσουν μια εναλλακτική διαδρομή.

Δίχως να κάνουν ιδιαίτερη προθέρμανση οι «ασπρόμαυροι» έμειναν πολύ πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (35-13) και το ματς δεν είχε επιστροφή για το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 51-31.

Συν τοις άλλοις, οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ελεύθερος βολές και λέι-απ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 60-42. Στη τέταρτη περίοδο δεν συνέβη κάτι συγκλονιστικό στο παρκέ και η ΧΑΝΘ πανηγύρισε το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τσουμαχίδης - Καρακώστας

Δεκάλεπτα: 35-13, 51-31 (ημ.), 60-42, 75-50

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 9 (1), Δεμερτζής 8, Σουλούγκας 8 (2), Καβαργύρης 6, Χατζής 3, Τσανάκας 3 (1), Κηπουρός 10, Αποστόλου 3 (1), Τσαρισίδης, Παππάς, Γουλιανός, Κουτσιαντζής.

ΧΑΝΘ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 75-50

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 79-74

ΓΕΦΥΡΑ - ΒΑΟ: 81-78

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ - ΑΡΕΤΣΟΥ: 68-64

ΙΚΑΡΟΙ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 70-63