Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Ασπρόμαυρο πυροβολικό»

Αγία Βαρβάρα - Ορφέας Ν. Σκοπού: 68-77

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Ορφέας στη Καβάλα. Οι «ασπρόμαυροι» «γάζωσαν» την Αγία Βαρβάρα στο τέταρτο δεκάλεπτο εξασφαλίζοντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς. Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι η ομάδα του Φώτη Κοκολιού κέρδισε τη «Σάντα» με την ίδια διαφορά που είχε χάσει στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου.

Καταιγισμό τρίποντων δέχθηκε η Αγία Βαρβάρα σε διάστημα 5 λεπτών στην τελευταία περίοδο και μέχρι να καταλάβουν οι παίκτες του Στάθη Καμαράκη τι συνέβη, το ματς είχε χαθεί. Ως τη στιγμή του ξεσπάσματος των φιλοξενούμενων οι δύο ομάδες διεκδικούσαν επί ίσοις όροις τη νίκη, με τη «Σάντα» να δείχνει ότι στο τέλος θα τα καταφέρει. Όμως η ευστοχία των Τσανάκα, Πεχλιβάνη, Κηπουρού και Χατζή έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά του Ορφέα και μάλιστα σε χρόνο ρεκόρ.

1ο δεκάλεπτο 19-14: Έχοντας έναν αντίπαλο πάνω- κάτω στο ίδιο επίπεδο, τόσο στη βαθμολογία όσο και στο στυλ παιχνιδιού, η Αγία Βαρβάρα κάνει καλύτερο ξεκίνημα και προηγείται 9-2 στο 3’30. Με τον Τσανάκα να ευστοχεί σε δύο τρίποντα –πρώτος άσχημος οιωνός- ο Ορφέας καλύπτει τη διαφορά και περνάει μπροστά 12-14 στο 6’48. Το δεκάλεπτο τελειώνει με σερί 5-0 της «Σάντα» και τον Μπάμπουλη να μετράει 8 πόντους.

2ο δεκάλεπτο 33-30: Η Αγία Βαρβάρα είναι συνεχώς μπροστά μέχρι το 17’30. Η διαφορά πάει ως το +7 (21-14 στο 10’47), με τον Μανάκα να φτάνει τους 8 πόντους για τους γηπεδούχους αλλά 2,5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ορφέας περνάει με 27-28 και στο 18’50 κάνει το 27-30. Τις λύσεις στην επίθεση τις δίνει ο Κηπουρός που βάζει 8 πόντους σε 6,5 λεπτά. Τελικά το ημίχρονο λήγει με προβάδισμα της Αγίας Βαρβάρας που σημειώνει 6 συνεχόμενους πόντους και κάνει το 33-30.

3ο δεκάλεπτο 52-51: Οι δύο ομάδες είναι συνεχώς κοντά στο σκορ (35-34 στο 22’10, 41-37 στο 24’50). Στο 26’07 (43-42) ο Πεχλιβάνης κάνει το 4ο φάουλ και ο Κοκολιός τον τραβάει στον πάγκο για να τον προφυλάξει. Η Αγία Βαρβάρα δεν εκμεταλλεύεται την απουσία του κορυφαίου σκόρερ των αντιπάλων και στο 30’ προηγείται με διαφορά μόλις ενός πόντου. Θα μπορούσε να χάνει κιόλας, αλλά το απίστευτο τρίποντο του Χατζή πίσω από τη σέντρα, στην εκπνοή –δεύτερος κακός οιωνός- ήταν εκπρόθεσμο και δεν μέτρησε. Από πλευράς σκοραρίσματος, ο Κουμλέλης έχει φτάσει τους 13 πόντους, ο Κηπουρός έχει 12 και ο Δεμερτζής 11.

4ο δεκάλεπτο 68-77: Η Αγία Βαρβάρα προηγείται 58-53 στο 32’56 αλλά με τους αναπληρωματικούς στο παρκέ ο Ορφέας αντέχει και καταφέρνει να μειώσει 60-58 στο 34’50. Ήδη η αντεπίθεση έχει ξεκινήσει και εκείνη τη στιγμή μπαίνει ο Πεχλιβάνης για να αλλάξει στη συνέχεια τελείως το σκηνικό του αγώνα. Ο Χατζής έχει βάλει ένα τρίποντο, ο Τσανάκας σημειώνει δύο απανωτά (62-64 στο 36’10), ακολουθεί ο Κηπουρός (64-67 στο 36’45) και μετά ο Πεχλιβάνης (64-70 στο 38’03). Τη χαριστική βολή στη ζαλισμένη Αγία Βαρβάρα τη δίνει μ’ ένα εύκολο λέι- απ ο Τσανάκας (64-72 στο 38’17).

Δεκάλεπτα: 19-14, 33-30 (ημ.), 52-51, 68-77

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 5 (1), Μπάμπουλης 14 (1), Μαλαθούνης 4, Μητρούλης, Ράμμος 10, Γ. Σουλίδης, Κουμλέλης 15 (1), Χαριζάνης 4, Μανάκας 16.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (1), Κουτσιαντζής, Δεμερτζής 11 (1), Χατζής 10 (2), Παππάς 3 (1), Τσανάκας 17 (5), Καβαργύρης 2, Ιωσηφίδης 4, Κηπουρός 17 (1).

Αγία Βαρβάρα-Ορφέας Νέου Σκοπού: 68-77

Ίκαροι -ΧΑΝΘ: 72-69 (η ΧΑΝΘ κατέθεσε ένσταση μετά το τέλος του αγώνα)