Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γλίτωσε το «πατατράκ»

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ελευθερούπολη: 63-57

Τυχερός στάθηκε ο Ορφέας στην αποψινή συνάντηση με την Ελευθερούπολη. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν απογοητευτικοί στο παρκέ κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, ο οποίος θα μπορούσε κάλλιστα να φύγει από τον Νέο Σκοπό με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές του.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Καβαργύρη οι γηπεδούχοι απέκτησαν πλεονέκτημα έξι πόντων στο 7' (15-9). Η περίοδος έληξε 17-12.

Στο 12' η διαφορά υπέρ του Ορφέα αυξήθηκε στο +9 (21-12) και οι φίλαθλοι στις κερκίδες άρχισαν να πιστεύουν ότι η αγαπημένη τους ομάδα θα έχει ένα εύκολο απόγευμα. Οι «ασπρόμαυροι» όμως δεν δικαίωσαν τον κόσμο τους χαλαρώνοντας ξαφνικά και οι φιλοξενούμενοι έκαναν το come-back (23-25, 1:32). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 29-27.

Στη τρίτη περίοδο η Ελευθερούπολη σόκαρε τον Ορφέα. Ο Ανίσογλου είχε κέφια και οι Καβαλιώτες προηγήθηκαν με 33-44 (3:30). Προ του κινδύνου να ξεφύγει εντελώς η κατάσταση το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού «αφυπνίσθηκε». Ο Κηπουρός ανέλαβε δράση και το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 44-44.

Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ (52-47, 56-52). Η Ελευθερούπολη απεδείχθη πολύ σκληρό «καρύδι», αλλά ευτυχώς για τον Ορφέα ο Πανδής είχε 1/4 βολές και  στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο του αγώνα ο Χατζής πέτυχε «φαρμακερό» τρίποντο (60-55, 27'') ξεαγχώνοντας τους φίλους των «ασπρόμαυρων».

Σχόλιο από SerresBasket: Πολύ κακός ήταν ο Ορφέας. Οι παίκτες της σερραϊκής ομάδας υποτίμησαν την Ελευθερούπολη και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά.

Ο Γ.Σ.Ε. «ξεσπιτώνεται», αφού στο γήπεδο της Ελευθερούπολης θα φιλοξενηθούν πρόσφυγες.

Διαιτητές: Φουτζήλας - Σελεβός

Δεκάλεπτα: 17-12, 29-27 (ημ.), 44-44, 63-57

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 6, Δεμερτζής 4, Χατζής 5 (1), Παπάς 6 (1), Τσανάκας 8 (2), Καβαργύρης 17, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 15, Καντζουρίδης.

Ελευθερούπολη: Ανίσογλου 8 (2), Καρατσομπάνης 7, Ρότσας 10 (3), Αδαμόπουλος 14 (1), Αμπεριάδης 5, Πανδής 13, Λαζαρίδης, Κουκουλίδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 63-57

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΙΚΑΡΟΙ: 63-59

AΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: 81-63