Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν έπεισε κι έχασε

Α.Ο.Σ. - Απόλλων Καλαμαριάς: 47-53

Δεν είχε το κάτι παραπάνω ο Α.Ο.Σ. στην αναμέτρηση με τον Απόλλων Καλαμαριάς γνωρίζοντας την ήττα στο γήπεδό του.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο δεκάλεπτο (3-11, 4:23). Η περίοδος έκλεισε με 9-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 26-26 (3:17). Ο Απόλλωνας όμως φάνηκε ψύχραιμος πετυχαίνοντας 11-0 σερί και η περίοδος έληξε 26-37.

Στο 22' οι Θεσσαλονικιές προηγήθηκαν με 16 πόντους διαφορά (26-42), ενώ στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 30-45.

Οι «πράσινες» δεν τα παράτησαν, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία εξαπολύοντας μεγάλη αντεπίθεση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 42-46.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Α.Ο.Σ. πλησίασε τη Καλαμαριά στον πόντο (45-46). Οι παίκτριες του Κώστα Δώδου αδικαιολογήτως «θόλωσαν» υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη.

Στο 37' οι φιλοξενούμενες είχαν πλεονέκτημα 8 πόντων (45-53) κατορθώνοντας τελικά να πανηγυρίσουν το διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν έπεισε τους φιλάθλους με την εμφάνιση που πραγματοποίησε σήμερα ο Α.Ο.Σ. χάνοντας δίκαια από τη Καλαμαριά.

Οι φιλοξενούμενες είχαν καλή κυκλοφορία μπάλας, ευστοχία από μακρινή απόσταση και έξυπνες συνεργασίες στο παρκέ.

Οι «πράσινες» στο καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης «ξεφούσκωσαν» πηγαίνοντας στράφι η προσπάθεια που έκαναν για την ολική επαναφορά.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 9-17, 26-37 (ημ.), 42-46, 47-53

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Χωλοπούλου Ν. 15 (2), Τόγα 3 (1), Τζιαμπάζη 4, Πρόικου 11 (3), Γκλεζάκη 14, Στεφανίδου.

Απόλλων (Γκογκάκης): Αραμπατζή 2, Παλάνη 12 (3), Καλαντίδου 6, Καζαντζή Β. 23 (2), Καζαντζή Σ. 7 (1), Σολωμού 3, Καϊμακτσή, Παπαρεντή.

Α.Ο.Σ. - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 47-53

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 64-72

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 55-38

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΠΥΛΑΙΑ: 43-54