Τετάρτη 24 Φεβρουαρίου 2016

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τους «κατασπάραξε»

Πανσερραϊκός - Ίκαροι: 66-51

Ξέσπασε στους Ικάρους ο Πανσερραϊκός, ο οποίος σημείωσε τη πρώτη του νίκη στη τελική φάση του πρωταθλήματος. Οι «κόκκινοι» έπιασαν υψηλή απόδοση κερδίζοντας εύκολα τους «κυανοκίτρινους». Το σπουδαίο τοπικό ντέρμπι διεξήχθη σε αθλητικά πλαίσια, ενώ ο κόσμος κατέκλυσε το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Οι γηπεδούχοι από το πρώτο δεκάλεπτο μπήκαν στη θέση του οδηγού (18-11). Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-41 χάρη στον επιθετικό οίστρο του Παυλίδη (12π.).

Στη τέταρτη περίοδο τα «λιοντάρια» με πρωταγωνιστές τους Ιωαννίδη Δ. (16π.), Σαμαρά (16π.) και Μωϋσίδη (15π.) «καθάρισαν» τους αντιπάλους τους.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 18-11, 32-23 (ημ.), 47-41, 66-51

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 66-51

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 66-51

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 50-80