Κυριακή 6 Μαρτίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Θεία Δίκη

Ίκαροι - Ορφέας Ν. Σκοπού: 64-73

Γλυκειά «εκδίκηση» πήρε ο Ορφέας, ο οποίος επιβλήθηκε των Ικάρων στο τοπικό ντέρμπι. Οι πολυπληθείς φίλαθλοι απόλαυσαν τη «μονομαχία» ανάμεσα στις δύο σερραϊκές ομάδες, με τους φίλους των «ασπρόμαυρων» να πανηγυρίζουν στο φινάλε τη νίκη.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-4, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» αντέδρασαν άμεσα (6-4). Στο 3' το σκορ ήταν 9-6, με τον Γεωργιανό από πλευράς γηπεδούχων να έχει υποπέσει σε τρία φάουλ και να κάθεται στο πάγκο.

Παρά όμως αυτό το σημαντικό πρόβλημα οι Ίκαροι ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού διασπώντας την άμυνα ζώνης 2-1-2 των «ασπρόμαυρων» (15-8, 1:20). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-10.

Ο Ορφέας έδειξε κάποια σημεία ζωής στη δεύτερη περίοδο μετατρέποντας το 23-14 (8:35) σε 25-23 (5:48). Το τάιμ-άουτ που ακολούθησε έδωσε μεγάλη ώθηση στους γηπεδούχους (34-23, 2:45) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 36-28.

Στη τρίτη περίοδο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού ανέβασε αισθητά την απόδοσή του. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά (43-44, 4:02). Το δεκάλεπτο έληξε 47-49.

Στη τέταρτη περίοδο ο Ορφέας απέκτησε πλεονέκτημα 8 πόντων (47-55, 7:28). Οι «κυανοκίτρινοι» αντεπιτέθηκαν σκοράροντας από τη περιφέρεια (57-55, 5:15), αλλά το καλύτερο το φυλάγανε για το τέλος οι «ασπρόμαυροι».

Ο Ορφέας χάρη στην εμπειρία των παικτών του «πάτησε γκάζι» σημειώνοντας 12-0 σερί (57-67, 1:07) ρίχνοντας στο καναβάτσο τους Ικάρους.

Σχόλιο από SerresBasket: Έδωσε χαρά στον κόσμο του ο Ορφέας απόψε. Ο «στρατηγός» Φώτης Κοκολιός και οι «στρατιώτες» έκαναν κατάθεση ψυχής στο «πεδίο της μάχης» και δικαιώθηκαν.

Δεμερτζής και Ιωσηφίδης βοήθησαν αρκετά την ομάδα τους, όταν αυτή περνούσε δύσκολες στιγμές.

Στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» παρουσιάσθηκαν μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο.

«Βγάλτον έξω, γέρασε, δεν μπορεί άλλο» φώναξε ένας νεαρός φίλαθλος από τη κερκίδα ειρωνευόμενος τον Κώστα Πεχλιβάνη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο «μπομπέρ» του Ορφέα «εκτέλεσε» τους γηπεδούχους.

M.V.P.: Χρήστος Κηπουρός. Ο πάουερ - φόργουντ των «ασπρόμαυρων» αγωνίσθηκε με αφόρητους πόνους (έκανε ενέσεις), αλλά δεν το έβαλε κάτω δείχνοντας τη κλάση του.

«Και να το χάσεις εμείς σε αγαπάμε», φώναξε η φίλη ενός καλαθοσφαιριστή των Ικάρων πριν επιχειρήσει αυτός σουτ τριών πόντων.

«Λήξτο» φώναξε ένας φίλαθλος του Ορφέας όταν οι «ασπρόμαυροι» ήταν μπροστά στο σκορ στη τέταρτη περίοδο.

Στα τελευταία πέντε λεπτά της συνάντησης οι γηπεδούχοι δεν είχαν αγωνιστικό πλάνο. Ο «μαέστρος» έχασε τη «μπαγκέτα» του.

Το ντέρμπι παρακολούθησε και ο υπεύθυνος σκάουτιγκ της ομάδας μπάσκετ του Άρη, Βαγγέλης Σπυρίδης πρώην μέλος του προπονητικού τιμ των «κυανοκίτρινων».

Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης - Τζιβελεκίδου

Δεκάλεπτα: 17-10, 36-28 (ημ.), 47-49, 64-73

Ίκαροι: Γεωργιανός 14 (1), Τράκας 5 (1), Καλογεράτος 9 (3), Θολιώτης 9 (1), Γκούτζιας 9, Γρίψιος 10, Παπαδόπουλος 8, Δαλαγκόζης, Φραγκούλης.

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 17 (3), Παπάς 2, Δεμερτζής 12, Χατζής 10 (2), Καβαργύρης 4, Τσανάκας 5 (1), Ιωσηφίδης 6, Κηπουρός 17 (1), Κουντσιαντζής.

ΙΚΑΡΟΙ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 64-73

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ - ΧΑΝΘ: 63-73

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 72-81

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 51-55