Σάββατο 26 Μαρτίου 2016

ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τους «έκλεισε το σπίτι»

Ίκαροι - Πανσερραϊκός: 57-59

Τη τρίτη νίκη σε 4 αγώνες με αντίπαλους τους Ικάρους τη φετινή σεζόν σημείωσε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε των «κυανοκίτρινων» στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων εκμηδενίζοντας τις πιθανότητες των Ικάρων για τη κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ και τη συμμετοχή τους στη προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-8 στο 5'). Στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξασφαλίσουν μικρό προβάδισμα (16-13).

Στο επόμενο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» ανέβασαν την απόδοσή τους αποκτώντας πλεονέκτημα 4 πόντων (17-21, 7:00). Η περίοδος έκλεισε με 24-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» αντεπιτέθηκαν πετυχαίνοντας 12-2 σερί (36-30, 6: 02). Οι «κόκκινοι» ανασυντάχθηκαν ισοφαρίζοντας σε 36-36 (3:48), αλλά η λήξη της περιόδου βρήκε τους Ικάρους να προηγούνται με 41-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια (41-43, 45-43, 46-47). Στο 38' οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 50-47. Ο Πανσερραϊκός σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους κάνοντας το 50-52 (32''), με τους «κυανοκίτρινους» να ευστοχούν σε δύο βολές φέρνοντας το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία (16'').

Τα «λιοντάρια» είχαν διπλή ευκαιρία στο φινάλε να κερδίσουν τον αγώνα, με τους Μητκώνη και Ξακουστό να αποτυγχάνουν να σκοράρουν από πλεονεκτικές θέσεις.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης αμφότεροι οι αντίπαλοι ήταν πολύ προσεκτικοί στο παρκέ. Στο 43' το συγκρότημα του Πασχάλη Ρούλη μπήκε στη θέση του οδηγού (55-58). Οι Ίκαροι έχασαν τη ψυχραιμία τους στην επίθεση, αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα εάν ο Γρηγόρης Κάτος ευστοχούσε στο τρίποντο που επιχείρησε στην εκπνοή.

Σχόλιο από SerresBasket: Η νίκη του Πανσερραϊκού στο σημερινό ντέρμπι με τους Ικάρους κρίνεται δίκαιη. Οι «κόκκινοι» παίζοντας κυρίως για το γόητρο έβαλαν «ταφόπλακα» στις ελπίδες των «κυανοκίτρινων» για τη κατάληψη της πρώτης θέσης.

M.V.P.: Μητκώνης.

Στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα της συνάντησης οι Ίκαροι βασίσθηκαν στην άμυνα ζώνης. Μπάσκετ άλλης εποχής.

Η λέξη «ένσταση» την οποία ξεστομίζει με περισσή ευκολία στους αγώνες ο προπονητής των «κυανοκίτρινων» θυμίζει τη κλασσική κινηματογραφική ατάκα του Κώστα Βούτσα: «έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;».

Mπράβο σε όλους τους καλαθοσφαιριστές για τη προσπάθεια που έκαναν στο γήπεδο.

Καλοί οι διαιτητές: Μυρισλής - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 16-13, 24-28 (ημ.), 41-38, 52-52 (κ.α.), 57-59

Ίκαροι: Παυλίδης 2, Γρίψιος 2, Δαλαγκόζης 9, Ψιλόπουλος 5 (1), Φραγκούλης 12 (2), Κάτος 15 (1), Δούκας 12, Κάτος Δ., Πισπίλης, Ζλάτκος.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Τσιαντής 8, Ξακουστός 10 (2), Μωϋσίδης 9, Ιωαννίδης Δ. 7, Μητκώνης 17, Χατζής 8 (1), Γκόγκας, Ιωαννίδης Κ.

ΙΚΑΡΟΙ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 57-59

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 61-56

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ: 72-67