Σάββατο 12 Μαρτίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛAΜΠΙΔΗΣ» - Γ' ΦΑΣΗ)

Ξύπνησε αργά...

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Αστέρας Καβάλας: 65-72

Η πορεία του Ρούπελ στο θεσμό του Κυπέλλου έλαβε τέλος σήμερα μετά την ήττα-αποκλεισμό που γνώρισε το «οχυρό» από τον Αστέρα Καβάλας.

Οι φιλοξενούμενοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο για να πάρουν τη νίκη. Το συγκρότημα του Λεωνίδα Μαγιάννη «τάραξε» τους γηπεδούχους σημειώνοντας 13 αναπάντητους πόντους (0-13, 6:05).

Οι «μπλε» προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ. Ο Σκαλιστής έκανε φιλότιμες προσπάθειες και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 17-26.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Άρη Γρεασίδη μείωσε σε 24-28 (8:24). O Αστέρας δεν πανικοβλήθηκε αποκτώντας εκ νέου απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους του (27-41, 5:49). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-48.

Στη τρίτη περίοδο οι Καβαλιώτες δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από το «οχυρό» (37-54 στο 24'). Το δεκάλεπτο έληξε 46-57.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για να γυρίσουν το ματς. Οι Σιδηροκαστρινοί μετά από αρκετή ώρα κατόρθωσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (63-70, 1:22), αλλά ο Αστέρας δεν άφησε τη πρόκριση να του γλιστρήσει από τα χέρια επικρατώντας δίκαια των γηπεδούχων.

Σχόλιο από SerresBasket: Ξύπνησε αργά το Ρούπελ και το «πλήρωσε».

Κορυφαίος παίκτης από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Σκαλιστής.

Το νέο «αίμα» του Αστέρα (Μαρκόπουλος - Ιωαννίδης) έκλεψε τις εντυπώσεις.