Τετάρτη 30 Μαρτίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ» - ΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ)

'Εμεινε από «καύσιμα» στο τέλος

Α.Ο.Σ. - Φιλία Ορεστιάδας: 56-71

Δεν θα δώσει το «παρών» στον τελικό του Κυπέλλου ο Α.Ο.Σ., ο οποίος ηττήθηκε από τη Φιλία Ορεστιάδας στον αγώνα της ημιτελικής φάσης που διεξήχθη απόψε στο κλειστό γυμναστήριο Ευμοίρου Ξάνθης.

Οι Θρακιώτες ήταν ανώτεροι στην εναρκτήρια περίοδο και στο 8' προηγήθηκαν με 9-16. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 12-20.

Στο δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» αντεπιτέθηκε σημειώνοντας 9-0 σερί. Οι «πράσινοι» προσπέρασαν στο σκορ με 21-20.

Δυστυχώς για τον Χάρη Σιουσιουλούδη στην εξέλιξη αυτού του δεκαλέπτου ο Τερζής υπέστη διάστρεμμα αποχωρώντας από τον αγωνιστικό χώρο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 32-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία «χτύπησε» τον Α.Ο.Σ. από τη περιφέρεια. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι απέκτησαν προβάδισμα 8 πόντων (39-47) και η περίοδος έκλεισε με 47-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι όσο κι αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να κοντράρουν το συγκρότημα από την Ορεστιάδα που έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ (47-65 στο 36') εξασφαλίζοντας δίκαια τη νίκη-πρόκριση.

Διαιτητές: Ρούκας - Μπάμπης

Δεκάλεπτα: 12-20, 32-31 (ημ.), 47-52, 56-71

Α.Ο.Σ - ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ: 56-71

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 60-75