Σάββατο 9 Απριλίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν έδωσε δικαιώματα ο Πανσερραϊκός - Έκανε το αυτονόητο το Ρούπελ - Έχασε, αλλά πάλεψε η Ηράκλεια

Πανσερραϊκός - Α.Ο.Σ.: 70-45

Ντέρμπι μόνο για έξι λεπτά ήταν ο αγώνας ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και στον Α.Ο.Σ. Οι «κόκκινοι» ήταν εμφανώς ανώτεροι από τους αντιπάλους τους μετατρέποντας το 7-7 σε 26-7 στο 12' (το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-7).

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διεύρυναν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα (48-27, 5:56). Η περίοδος έκλεισε με 56-32.

Η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τέταρτο δεκάλεπτο με τα «λιοντάρια» να επικρατούν πολύ εύκολα του «τριφυλλιού».

Σχόλιο από SerresBasket: Δίχως να «φορτσάρει» ιδιαίτερα ο Πανσερραϊκός κέρδισε με χαρακτηριστιή άνεση τους «πράσινους».

Σπύρος Ιωαννίδης και Χάρης Σιουσιουλούδης έδωσαν αρκετό χρονο συμμετοχής στους νεαρούς καλαθοσφαιριστές των ομάδων τους.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 19-7, 39-25 (ημ.), 56-32, 70-45

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Παπαγεωργίου 9, Τσιαντής 4, Σιδερίδης 7, Λιάπης 7, Μπουτάκογλου 7, Ιωαννίδης Κ. 2, Χατζηανδρέου 14 (2), Γιαβρόπουλος 12 (2), Καρνάβας 8, Ιωαννίδης Δ.

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Εμμανουήλ 5, Τεπεκιτζής 5 (1), Καρακώστας 8, Κούτσας 4, Βέρρος 2, Χορτομάρης 7 (1), Στάμος 3 (1), Αναστασιάδης 5, Τζουμαϊλής 2, Κυριακόπουλος 4, Λαδιάς.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 84-45

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 72-54

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ο.Σ.: 70-45