Κυριακή 3 Απριλίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έδειξε χαρακτήρα!

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ε. Κομοτηνής: 87-79

Ένα πολύ παραγωγικό παιχνίδι είχαν τη τύχη να παρακολουθήσουν οι φίλαθοι που βρέθηκαν απόψε στό κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Ορφέας και Α.Ε. Κομοτηνής «κονταροχτυπήθηκαν» σκληρά, με τους γηπεδούχους να λυγίζουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου ο Φώτης Κοκολιός επέλεξε άμυνα ζώνης ''2-3'', με τον Χονδρόπουλο όμως να είναι «ζεστός» από τη περιφέρεια βάζοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού (4-8, 7-11).

Η αλλαγή σε ''man to man'' δεν ωφέλησε τους Σερραίους, οι οποίοι ήταν χαλαροί στο παρκέ (10-15, 15-24 στο 8'). Ο Κηπουρός έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, αλλά το δεκάλεπτο έληξε 17-28.

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Θέμη Κουκοβίνου εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Ο Θεοδωρίδης δεν είχε αντίπαλο μέσα στο «ζωγραφιστό» (19-32, 7:24) και όλα κυλούσαν υπέρ της Α.Ε.Κ.

Στο 17' το σκορ ήταν 27-39. Σε εκείνο το χρονικό σημείο της συνάντησης οι γηπεδούχοι εξαπέλυσαν την αντεπίθεση τους σημειώνοντας 10-0 σερί (37-39, 45''). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 38-43.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Ορφέας ήταν στο -8 από τους αντιπάλους του (40-48). Οι «ασπρόμαυροι» ανασυντάχθηκαν επιβάλοντας τον ρυθμό τους εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου. Κηπουρός - Χατζής πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στην επίθεση, ενώ ο νεαρός Κουτσιαντζής βοήθησε στον αμυντικό τομέα.

Οι Σερραίοι έκαναν δυναμική επιστροφή στο παιχνίδι (56-52 στο 27') και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας έκλεψε μπάλες, έβγαλε αιφνιδιασμούς, ο Κηπουρός ήταν ασταμάτητος και οι «ασπρόμαυροι» ξέφυγαν στο σκορ με 73-61 στο 36'. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης, αλλά οι Σερραίοι ήταν σαφώς ανώτεροι (80-69, 2:05) αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα του κόσμου που απόλαυσε ένα όμορφο παιχνίδι με θριαμβευτή τον Ορφέα.

Σχόλιο από SerresBasket: Συγκλονιστική εμφάνιση έκανε ο Χρήστος Κηπουρός.

Χατζής - Καβαργύρης βοήθησαν σημαντικά τον Ορφέα.

Δεινός σκόρερ ο Χονδρόπουλος της Α.Ε.Κ.

Ο Πεχλιβάνης δεν αγωνίσθηκε λόγω τραυματισμού. Ο «μπομπέρ» του Ορφέα εμψύχωνε τους συμπαίκτες του από τον πάγκο.

Όταν αποφάσισαν να παίξουν ομαδικό μπάσκετ οι «ασπρόμαυροι» τότε άλλαξε η ροή του αγώνα.

Διαιτητές: Φουτζήλας - Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 17-28, 38-43 (ημ.), 61-56, 87-79

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Δεμερτζής 10, Καντζουρίδης 2, Χατζής 14 (2), Παππάς 7 (1), Τσανάκας 7 (1), Αποστόλου 2, Κηπουρός 30 (2), Καβαργύρης 15, Καραμπατζάκης, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής, Tσαρτσίδης.

Α.Ε. Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Κανάρας 3, Τελούδης 5 (1), Κουτσοβασίλης 14, Θεοδωρίδης 12, Χονδρόπουλος 25 (7), Χατζηδημητρίου 12, Σταματέλος 8 (1), Σιμάκης, Χατζηπαυλίδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ  - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 87-79

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: 78-75

ΙΚΑΡΟΙ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 81-76

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΓΕΦΥΡΑ: 54-61