Κυριακή 10 Απριλίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ντόκτορ Τζέκιλ και Μίστερ Χάιντ

Γαλάτιστα - Ορφέας Ν. Σκοπού: 76-70

Απρόσμενη εκτός έδρας ήττα γνώρισε απόψε στη Χαλκιδική ο Ορφέας χάνοντας από έναν υποδεέστερο αντίπαλο.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με 38-42, αλλά στο δεύτερο μέρος της συνάντησης η σερραϊκή ομάδα δέχθηκε ασφυκτική πίεση από τη Γαλάτιστα, η οποία κατάφερε στο τέταρτο δεκάλεπτο να γυρίσει το παιχνίδι και να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνος.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ότι τους 59 από τους 70 πόντους του Ορφέα σημείωσαν οι Δεμερτζής - Κηπουρός.

Πεχλιβάνης και Καβαργύρης δεν ενίσχυσαν το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού (ο πρώτος παραμένει τραυματίας, ο δεύτερος ανέβασε πυρετό και απεκλείσθη από την αποστολή), ενώ ο Χατζής έπαιξε περίπου 14 λεπτά έχοντας πόνους στο γόνατο.

Δεκάλεπτα: 21-20, 38-42 (ημ.), 57-58, 76-70

Ορφέας (Κοκολιός): Δεμερτζής 30 (3), Κηπουρός 29 (3), Κουτσιαντζής 3 (1), Αποστόλου 2, Γουλιανός 4, Καραμπατζάκης 2, Τσανάκας, Ιωσηφίδης, Χατζής, Τσαρτσίδης, Καντζουρίδης.

ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 76-70

ΓΕΦΥΡΑ - ΙΚΑΡΟΙ: 94-68

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 75-71

ΑΡΕΤΣΟΥ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 80-87

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 86-91 (παρ.) (77-77 κ.α.)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΧΑΝΘ: 67-83