Γ' ΕΘΝΙΚΗ (25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα χάλασε στο τέλος

Ορφέας Ν. Σκοπού - Χαλκηδόνα: 64-74

Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι των «ασπρόμαυρων» στη φετινή σεζόν δεν ήταν νικηφόρο για την ομάδα του Φώτη Κοκολιού, η οποία έχασε από τη Χαλκηδόνα.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (5-10, 5:35). Οι Σερραίοι προσπέρασαν στο σκορ (11-10, 4:27), αλλά η Χαλκηδόνα απάντησε άμεσα (13-17, 2:14).

Στο κλείσιμο της περιόδου οι γηπεδούχοι σημείωσαν 8-0 σερί, με τον Τσανάκα να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα τρίποντα (21-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας ήλεγχε το ρυθμό της αναμέτρησης (25-19, 32-27: 3:40). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» ήταν νωθροί στο παρκέ δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να μπουν στη θέση του οδηγού (36-41, 41-47: 5:36).

Ο Κηπουρός σε ακόμη έναν αγώνα ανέλαβε δράση στην επίθεση και ο Ορφέας ισοφάρισε σε 48-48 (στο 27'). Η περίοδος έληξε 52-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η συνάντηση ήταν αμφίρροπη μέχρι και το 35' (60-62). Σε εκείνο το καθοριστικό χρονικό σημείο του παιχνιδιού η ατυχία «χτύπησε» τους γηπεδούχους με τον τραυματισμό του διακριθέντα Χατζή.

Ο ηγέτης της Χαλκηδόνας Μαραπίδης «πλήγωσε» τους «ασπρόμαυρους» με περιφερειακά σουτ (62-68, 3:42) και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Φώτης Κοκολιός εμπιστεύθηκε τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές της ομάδας, αλλά κάποιοι εξ' αυτών δεν έβγαλαν ασπροπρόσωπο τον προπονητή τους.

Διαιτητές: Γερακίνης - Ταρενίδης

Δεκάλεπτα: 21-17, 36-33 (ημ.), 52-53, 64-74

Ορφέας (Κοκολιός): Κουτσιαντζής 2, Δεμερτζής 11 (2), Χατζής 14 (2), Τσανάκας 6 (2), Καβαργύρης 9, Κηπουρός 22 (2), Αξιαρλής, Ιωσηφίδης, Αποστόλου.

Χαλκηδόνα: Μαρκίδης 10, Μαραπίδης 14 (4), Δέτσικας 17 (1), Μπατάκας 14, Μάντσος 18 (4), Μακαλέκας 1, Σιδηρόπουλος, Παπαδόπουλος, Λαϊδής, Αλεξιάδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 64-74

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΓΕΦΥΡΑ: 68-70

ΙΚΑΡΟΙ - ΒΑΟ: 91-66