Κυριακή 3 Απριλίου 2016

A2 ΕΘΝΙΚΗ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάρμα ιδέσθαι

Α.Ο.Σ. - Ολύμπια Λάρισας: 62-53

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις εντός έδρας αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα ο Α.Ο.Σ., ο οποίος υποχρέωσε σε ήττα την ισχυρή Ολύμπια Λάρισας.

Οι γηπεδούχες ήταν χάρμα ιδέσθαι στο πρώτο δεκάλεπτο κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στο παρκέ. Στο 7' το σκορ ήταν 16-5, ενώ η περίοδος έκλεισε με 19-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» συνέχισε να απειλεί το αντίπαλο καλάθι εξασφαλίζοντας διαφορά 16 πόντων (32-16, 3:25). Η περίοδος έληξε 36-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν την απόδοσή τους. Οι «πορτοκαλί» βελτιώνοντας την εικόνα τους σε άμυνα κι επίθεση πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά (43-44, 2:15). Η περίοδος τελείωσε 48-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Δώδου πήρε και πάλι τα πάνω της αποκτώντας προβάδισμα 7 πόντων (57-50, 5:47). Οι φιλοξενούμενες ήταν άστοχες και η Πρόικου με ένα καθοριστικό τρίποντο (62-53, 1:44) έγειρε τη πλάστιγγα υπέρ του Α.Ο.Σ.

Σχόλιο από SerresBasket: Παίζοντας έξυπνα το «τριφύλλι» έφτασε στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

M.V.P. η Ρίτσα Πρόικου. Η νεαρή αθλήτρια φόρεσε για προτελευταία φορά τη πράσινη φανέλα, αφού το καλοκαίρι θα φύγει από τις Σέρρες (ολοκληρώνει τις σπουδές της στο ΤΕΦΑΑ) και θα επιστρέψει στη γενέτειρά της (Αριδαία).

Διαιτητές: Μπίκης - Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα: 19-10, 36-26 (ημ.), 48-47, 62-53

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Χωλοπούλου Ν. 16, Τόγα 7 (1), Τζιαμπάζη 12 (4), Πρόικου 16 (4), Γκλεζάκη 11, Στεφανίδου.

Ολύμπια Λάρισας (Καπνιά): Νταουντάκη 2, Δεληγιάννη 17 (1), Κυριτσάκα 1, Χαβαλέ 13 (1), Κουτσουνούρη 20 (2), Ράπτη, Σουλιώτη, Καλλίδη.