ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βίοι αντίθετοι για Πανσερραϊκό και Ρούπελ

Πανσερραϊκός - Αίας Κομοτηνής: 75-51

Αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα ο Πανσερραϊκός υπέταξε τον Αίαντα Κομοτηνής σημειώνοντας τη πρώτη από τις δύο νίκες που απαιτούνται για τη πρόκριση στο FINAL 4.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα μέχρι τα μισά της πρώτης περίοδου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα ο Πανσερραϊκός έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ εξασφαλίζοντας προβάδισμα 8 πόντων (18-10).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι χάρη σε συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια μείωσαν στο πόντο (19-18).

Το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη ανασυντάχθηκε άμεσα σημειώνοντας 7-0 σερί (26-18, 3:30). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 31-24.

Στη τρίτη περίοδο τα «λιοντάρια» κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στον αγωνιστικό χώρο (38-24, 45-29) και στο 27' το σκορ ήταν 52-32. Το δεκάλεπτο έληξε 54-36.

Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων «εκτοξεύθηκε» στο +29 (73-44, 4:00), με τους «κόκκινους» να δικαιολογούν απολύτως το τίτλο του φαβορί.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Πανσερραϊκός ζορίσθηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος τα «λιοντάρια» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση διαλύοντας τους αντιπάλους τους.

M.V.P. της αναμέτρησης ο Κώστας Καρνάβας. Ο έμπειρος καλαθοσφαιριστής λειτούργησε ως «πολυεργαλείο» προσφέροντας πολύτιμους πόντους στην επίθεση, μαζεύοντας αρκετά ριμπάουντ, ενώ ήταν πολύ καλός και στο δημιουργικό κομμάτι.

Βοήθησε σημαντικά σήμερα τον Πανσερραϊκό ο νεαρός Σιδερίδης.

Δυστυχώς παρουσιάσθηκε βλάβη στον ηλεκτρονικό πίνακα του κλειστού γυμναστηρίου της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων λίγη ώρα πριν το τζάμπολ με αποτέλεσμα η συνάντηση να διεξαχθεί με τον παλιό «καλό» τρόπο.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 18-10, 31-24 (ημ.), 54-36, 75-51

Πανσερραϊκός (Ιωαννίδης): Μωϋσίδης 6, Σιδερίδης 18 (4), Λιάπης 9 (3), Μπουτάκογλου 4, Ντίκογλου 6, Χατζηανδρέου 2, Ροΐδης 10 (1), Καρνάβας 20, Παπαγεωργίου, Ιακωβίδης, Τσιαντής, Ιωαννίδης Δ.

Αίας: Οικονομάκης 2, Νταγιάντης 2, Σαββίδης 4, Νικάκης 16 (1), Λάππας 9 (2), Τζερεφός 5 (1), Καζόγλου 2, Σκοπιανός 4, Κελεπούρης 6, Πισμίσης 1, Ρυακιωτάκης.

Aρίων Ξάνθης - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 66-41

Βαριά ήττα γνώρισε στη Ξάνθη το Ρούπελ από τον Αρίωνα. Το κακό πρώτο ημίχρονο στοίχισε στους Σιδηροκαστρινούς, οι οποίοι δέχθηκαν ασφυκτικό πρέσιγκ από τους Θρακιώτες που έπαιξαν πολύ σκληρά.

Το «οχυρό» καλείται να ισοφαρίσει τη σειρά τη προσεχή Τετάρτη για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Δεκάλεπτα: 22-10, 41-13 (ημ.), 51-24, 66-41

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 75-51 (1-0)

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 66-41 (1-0)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 99-60 (1-0)

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 72-58 (1-0)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (11/5/2016): ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ.