Τετάρτη 11 Μαΐου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πλήρωσε την υπεροψία του ο Πανσερραϊκός - Αποκλείσθηκε το Ρούπελ

Ο υπερόπτης Πανσερραϊκός ηττήθηκε στη Κομοτηνή από τον Αίαντα με 61-57 και η σειρά οδηγείται σε τρίτο παιχνίδι για την οριστική επίλυση των διαφορών μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι «κόκκινοι» ήταν εκτός τόπου και χρόνου δίνοντας τη δυνατότητα στους Θρακιώτες να ξεφύγουν στο σκορ με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (33-22).

Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού τα «λιοντάρια» αντεπιτέθηκαν ισοφαρίζοντας σε 57-57 (1:32 πριν το τέλος της συνάντησης).

Δυστυχώς όμως το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη απέτυχε να σκοράρει σε δύο καθοριστικές επιθέσεις που εκδήλωσε σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν πιο ψύχραιμοι κατακτώντας δίκαια τη νίκη.
Όσο αφορά το Ρούπελ η ομάδα του Άρη Γρεασίδη πάλεψε σκληρά για να φτάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα στη συνάντηση με τον Αρίωνα Ξάνθης, αλλά δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα στοίχισαν στο «οχυρό», το οποίο έχασε με 67-70 και αποκλείσθηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 13-15, 33-22 (ημ.), 50-45, 61-57 (1-1)

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ*: 67-70 (32-34 ημ.), (0-2)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 72-56 (1-1)

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ*: 55-84 (0-2)

* Αστέρας Καβάλας και Αρίων Ξάνθης προκρίθηκαν στο FINAL 4.

EΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (15/5/2016): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ.