Κυριακή 29 Μαΐου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Tην «πλήγωσε», αλλά δεν τη «σκότωσε»

Πανσερραϊκός - Ασπίς 2001 Ξάνθης: 54-47

Στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας έλαβε χώρα χτες το μεγάλο ντέρμπι των γυναικών ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και την Ασπίδα Ξάνθης. Οι δύο κορυφαίες ομάδες της ΕΚΑΣΑΜΑΘ πάλεψαν σκληρά για τη νίκη, με τις γηπεδούχες να εξασφαλίζουν το ροζ φύλλο αγώνος, αλλά να μη καλύπτουν τη διαφορά των 15 πόντων.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το άγχος ήταν εμφανές τόσο στις «λιονταρίνες», όσο και στις φιλοξενούμενες. Οι δύο αντίπαλοι προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ και η περίοδος έκλεισε με 10-11.

Στο ξεκίνημα της επόμενης περιόδου η Πελτέκη συμπλήρωσε τρία φάουλ και ο Κώστας Μάρκου έψαχνε λύσεις για την επιθετική δυστοκία των «κόκκινων». Το θέαμα ήταν πολύ φτωχό (14-17, 3:10) και το δεκάλεπτο έληξε 18-24, με την Ασπίδα να γυρίζει καλύτερα τη μπάλα και να ευστοχεί και από τη περιφέρεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίες κατάφεραν να αλλάξουν το σκηνικό του αγώνα. Ο Πανσερραϊκός βελτίωσε την άμυνά του, ηρέμησε στην επίθεση και προσπέρασε στο σκορ με 26-25 (στο 24'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 35-33.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» τα έδωσαν όλα για να φτάσουν στο +16. Η Ασπίδα αντιστάθηκε σθεναρά γνωρίζοντας την ήττα από τον Πανσερραϊκό κρατώντας όμως το γκολ-άβερέιτζ.

Διαιτητές: Δημάδης - Κατρακάρης

Δεκάλεπτα: 10-11, 18-24 (ημ.), 35-33, 54-47

Σχόλιο από SerresBasket: Οι «κόκκινες» κέρδισαν τον αγώνα αποσπώντας το θερμό χειροκρότημα των πολυάριθμων φιλάθλων, αλλά ο διπλός στόχος δεν επετεύχθη.

Η διαρκής ενασχόληση των ανθρώπων του Πανσερραϊκού με τους διαιτητές κακό παρά καλό έκανε στην ομάδα (απεβλήθη ο έφορος των γηπεδούχων, κ. Τατιτζικίδης).

Οι αθλήτριες του Κώστα Μάρκου έχασαν πάνω από 20 (!) βόλες. Τις μισές να είχαν βάλει θα είχαν καλύψει τη διαφορά.

Πολύ σκληρά μαρκάρανε (διπλό μαρκάρισμα) οι φιλοξενούμενες τη Πελτέκη, η οποία έφαγε αρκετό «ξύλο».