Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016

AKAΔΗΜΙΕΣ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ, 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μάγκικο διπλό για Ικάρους στη παράταση. Ονειρεμένη πρεμιέρα για Πανσερραϊκό και Ρούπελ

Α.Ο.Σ. - 'Ικαροι: 67-79

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχαν οι Ίκαροι στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Οι «κυανοκίτρινοι» υπέταξαν τον Α.Ο.Σ. ξεκινώντας με το δεξί τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στη διοργάνωση.

Παρά το γεγονός ότι ο Νίκος Αθανασίου είχε στη διάθεσή του μόνο 7 παίκτες (και τελικά 6 αφού ο Γρίψιος έπαιξε ελάχιστα λόγω τραυματισμού), εν τούτοις ο προπονητής των φιλοξενούμενων είδε την ομάδα του να μπαίνει στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο (7-13).

Στα μισά της επόμενης περιόδου οι Ίκαροι προηγήθηκαν ακόμη και με 13 πόντους (14-27), αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου να κλείσουν κάπως τη ψαλίδα της διαφοράς (22-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» προσπέρασαν στο σκορ με 37-36, αλλά οι αντίπαλοί τους είχαν τις απαντήσεις στο παρκέ και η περίοδος έληξε 41-46.

Στη τέταρτη περίοδο Α.Ο.Σ. και Ίκαροι σχοινοβατούσαν σε τεντωμένο σχοινί. Το συγκρότημα των Μπουτάκογλου - Λαδιά κατόρθωσε να βρεθεί στο +5 (60-55). Οι «κυανοκίτρινοι» όμως βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση ισοφαρίζοντας σε 60-60.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με το σκορ στο 62-62 είχαν την ευκαιρία να ανακτήσουν το προβάδισμα, αλλά ο Βουρλίδας αστόχησε σε δύο βολές. Ούτε όμως οι γηπεδούχοι φάνηκαν ψύχραιμοι χάνοντας δύο συνεχόμενα σουτ και το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο ρίχνοντας στο καναβάτσο τους «πράσινους».

Διαιτητές: Δημάδης - Ορφανόπουλος

Δεκάλεπτα: 7-13, 22-29 (ημ.), 41-46, 62-62 (κ.α.), 67-79 (παρ.)

Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου - Λαδιάς): Κυρίτσης 4, Ιωαννίδης Δ. 17 (1/8 βολές, 8/19 διπ., 0/6 τριπ.), Τζουμαϊλής 25 (1/4 βολές, 6/15 διπ., 4/7 τριπ.), Ιωαννίδης Κ. 15 (2), Γκουτρουμανίδης 6, Καβακλιώτης, Καρανικολας, Φραντζέσκος, Γρηγοράκης.

Ίκαροι (Αθανασίου): Τοπάλης 17 (2), Γρίψιος 2, Βουρλίδας 13 (4/8 βολές, 0/5 δίπ., 3/6 τριπ.), Ψιλόπουλος 5, Κοπίλης 18 (4), Τσέλιος 9, Σίμογλου 15.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ε.Σ.: 84-17

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 78-38

Α.Ο.Σ. - ΙΚΑΡΟΙ: 67-79 (παρ., 62-62 κ.α.)