Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΦΑΣΗ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οι Σερραίοι ειν' ωραίοι!

Παγγαίο - Α.Ο.Σ.: 45-87

Δεύτερη σερί «σαραντάρα» έριξε ο Α.Ο.Σ., ο οποίος μετά το Δοξάτο συνέτριψε και το Παγγαίο εξασφαλίζοντας τη πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» από το πρώτο δεκάλεπτο έθεσαν τις βάσεις για το διπλό αποκτώντας πλεονέκτημα 19 πόντων (7-26). Η δεύτερη περίοδος έληξε 27-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χάρη Σιουσιουλούδη σκόραρε ακατάπαυστα, με τους γηπεδούχους να μη μπορούν να αντισταθούν στο «τριφύλλι» (36-73). Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι αύξησαν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά.

Να σημειωθεί ότι σήμερα πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Α.Ο.Σ. ο νεοαποκτηθείς Νίκος Χατζηστεφάνου, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους. Ο Θεσσαλονικιός γκαρντ, φοιτητής στο ΤΕΦΑΑ Σερρών, εντάχθηκε στο έμψυχο δυναμικό των «πράσινων» (τα προηγούμενα χρόνια έπαιζε στον ΠΚ Νεάπολης).

Διαιτητές: Μυσιρλής - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 7-26, 27-45 (ημ.), 36-73, 45-87

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Καρακώστας 8 (1), Αναστασιάδης 7 (1), Ιωαννίδης Κ. 13, Ιωαννίδης Δ. 1, Μπεντούλης 12, Βελλίκης 2, Στόικος 6, Κούτσας 3, Χατζηστεφάνου 21, Μπουτάκογλου 10, Παπαδόπουλος 2, Στάμος 2.

Δόξα Βώλα - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 30-94

Θριάμβευσε το Ρούπελ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Δόξα Βώλακα. Το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη «κονιορτοποίησε» τους Δραμινούς κάνοντας το 2 στα 2 στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Παναγιωτίδης - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 3-33, 10-46 (ημ.), 20-67, 30-94

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Δαλαγκόζης 25 (2), Γιάκονιουκ 12, Σκαλιστής 12 (2),  Παρίσης 8, Βεντούζης 4, Καρνάβας 16, Δαμιανάκος 7, Παπαδόπουλος 5, Μάντζιος 3 (1), Αβραμίδης 3 (1).

* Οι πόντοι του αγώνα και η φωτογραφία είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Ηράκλεια - Προσοτσάνη: 55-44

Αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα η Ηράκλεια επικρατώντας δίκαια της Προσοτσάνης. Οι «κόκκινοι» βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ομάδα του Νίκου Βάκα δεν τα παράτησε κατορθώνοντας να πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο με όπλο τη δυνατή άμυνα.

Έτσι η Ηράκλεια απέσπασε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 9-17, 17-23 (ημ.), 39-41, 55-44

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (22-23/10/2016): ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΔΟΞΑΤΟ, Α.Ο.Σ. - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ.