Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Απέδρασε» με το διπλό από τα Διαβατά ο Ορφέας

Ιωνικός Ιωνίας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 55-62

Όπως και πέρυσι έτσι και φέτος ο Ορφέας δείχνει ότι στα εκτός έδρας ματς τα πηγαίνει πολύ καλύτερα. Οι «ασπρόμαυροι» «απέδρασαν» με το διπλό από τα Διαβατά επιστρέφοντας άμεσα στο δρόμο των επιτυχιών.

Για 30 και κάτι παραπάνω λεπτά ο αγώνας ήταν ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περιορίσουν τον Κώστα Πεχλιβάνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εξουδετερώσουν τον επικίνδυνο σέντερ του Ιωνικού, Γιώργο Παπαδόπουλο.

Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με σκορ πρώτου ημιχρόνου 30-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπη (44-46).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Καλογεράτος με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς (47-46).

Το καλύτερο όμως το φύλαγε για το τέλος ο Ορφέας. Οι «ασπρόμαυροι» πραγματοποίησαν εντυπωσιακό ξέσπασμα πετυχαίνοντας 13 συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους (εξαιρετική επιθετική και αμυντική συμπεριφορά από πλευράς Σερραίων), αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους (47-59).

Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού διαχειρίσθηκε σωστά την υπέρ του διαμορφωθείσα κατάσταση  και εξασφάλισε δύο «χρυσούς» βαθμούς.

M.V.P. της συνάντησης ήταν ο Δημήτρης Χατζηανδρέου, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ σκοράροντας 24 πόντους.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ντούρας

Δεκάλεπτα: 16-19, 30-32 (ημ.), 44-46, 55-62

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 10, Ιακωβίδης 9, Χατζηκυριακίδης 1, Χατζής 2, Αποστόλου 10 (1), Ιωσηφίδης 2, Σύρπας 1, Χατζηανδρέου 24, Τσανάκας 3, Γουλιανός, Καραμπατζιάκης, Κουτσιαντζής.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 55-62

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 63-46

ΙΚΑΡΟΙ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 77-48

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 64-58

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 85-86