Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ''ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ'', Α' ΦΑΣΗ)

Προκρίθηκαν Α.Ο.Σ. και Ρούπελ

Πανσερραϊκός - Α.Ο.Σ.: 50-60

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου εξασφάλισε ο Α.Ο.Σ., ο οποίος επιβλήθηκε του Πανσερραϊκού στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Ο αγώνας δεν ήταν ποιοτικός, με τους φιλοξενούμενους όμως να κερδίζουν δίκαια τους γηπεδούχους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό από πλευράς θεάματος και παραγωγικότητας. Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 7-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» απέκτησαν προβάδισμα 9 πόντων (14-23, 3:35), αλλά τα «λιοντάρια» αντεπιτέθηκαν μειώνοντας σε 21-23 (1:23). Τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Χάρη Σιουσιουλιούδη ανέβασε τη διαφορά στο +12 (21-33 και 27-39) κλείνοντας ιδανικά τη περίοδο (30-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» επιχείρησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι σημειώνοντας 6-0 σερί (36-45). Το «τριφύλλι» έδειξε ωριμότητα στο παρκέ (36-49, 6:16, 41-54, 2:05) φτάνοντας εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Όσοι επισκέφτηκαν το ΔΑΚ Σερρών για να απολαύσουν έναν όμορφο αγώνα απογοητεύθηκαν.

Πανσερραϊκός και Α.Ο.Σ. δεν είναι 100% έτοιμοι κι ενώ την ερχόμενη εβδομάδα ξεκινάει το πρωτάθλημα.

Ξακουστός και Χρυστομίδης δεν ενίσχυσαν τους «κόκκινους». Αμφότεροι οι καλαθοσφαιριστές είναι τραυματίες.

Ο Στόικος (Α.Ο.Σ.) απουσίασε από την αναμέτρηση.

«Στραγγάλισαν» στην άμυνα τους «κοκκινους» οι «πράσινοι».

Τερζής και Ιωαννίδης ήταν πολύ καλοί (σκοράρισμα, αμυντικά και επιθετικά ριμπάουντ).

Αρκετά λάθη έκαναν οι αθλητές του Πασχάλη Ρούλη.

Ο Α.Ο.Σ. στη δεύτερη φάση του θεσμού θα αντιμετωπίσει τους Μακεδόνες Κρηνίδων εντός έδρας (οι Κρηνίδες διέλυσαν το Παγγαίο με 81-43).

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 7-12, 21-28 (ημ.), 30-45, 50-60

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Τσιαντής 6, Σιδερίδης 29 (2), Μωϋσίδης 3, Λάπατας 5, Φραγκούλης 6 (1), Γιαβρόπουλος 6, Πλατνάρης 4 (1), Ρούλης Χ., Τσιάγγας.

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Κούτσας 4, Χορτομάρης Γ. 1, Τερζής 15, Χορτομάρης Σ. 10 (1), Μπουτάκογλου 8, Ιωαννίδης 12, Μπεντούλης 5, Καρακώστας 3, Βελλίκης 2, Αναστασιάδης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ίκαροι U20: 68-61

Ίδρωσε αρκετά το Ρούπελ για να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση των Ικάρων, οι οποίοι αγωνίσθηκαν με νεαρούς αθλητές λόγω του κανονισμού της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για τις ομάδες της Γ' Εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανοκίτρινοι» «υπνώτισαν» το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη (32-31). Στο δεύτερο ημίχρονο το «οχυρό» κατά διαστήματα ήταν καλύτερο έναντι των αντιπάλων του εξασφαλίζοντας τη νίκη-πρόκριση (το Ρούπελ βάσει της κλήρωσης περνάει κατευθείαν στη τρίτη φάση του θεσμού).

Koρυφαίος παίκτης των Σιδηροκαστρινών ήταν ο Καρνάβας. Ο έμπειρος φόργουορντ πέτυχε 36 πόντους. Στην αντίπερα όχθη ο Φώτογλου σκόραρε 23 πόντους.

Διαιτητές: Δημάδης - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 13-12, 32-31 (ημ.), 54-47, 68-61

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Σκαλιστής 8, Γιακόνιουκ, Ντούντος 10 (1),Βεντούζης,Δαλαγκόζης 6 (1τρ. 7ρ.), Τοπολίγκας 6 (1), Μάντζιος, Δαμιανάκος 2, Παπαδόπουλος, Παρίσης, Καρνάβας 36 (15ρ.)

Ίκαροι U20: Λαλιώτης 6 (2), Γρίψιος 4, Τσέλιος, Βουρλίδας 3 (1),Ψιλόπουλος 6, Παπαπασχάλης 17(2), Φώτογλου 23(1), Κοπίλης, Σίμογλου 2.

* Oι πόντοι της συνάντησης είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr