Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ ''ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ'', Α' ΦΑΣΗ)

Πάλεψε μέχρι τέλους

Προσοτσάνη - Ορφεάς Ν. Σκοπού U20: 54-47

Δεν τα κατάφερε στη Προσοτσάνη ο Ορφέας γνωρίζοντας την ήττα από την τοπική ομάδα. Οι πιτσιρικάδες του Φώτη Κοκολιού έκαναν γενναία προσπάθεια κόντρα στα δυνατά κορμιά των γηπεδούχων κι αν ήταν λίγο πιο εύστοχοι πιθανότατα θα έκαναν το διπλό που θα τους έδινε αυτομάτως τη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (22-22). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Προσοτσάνη ξέφυγε στο σκορ (43-32).

Οι «ασπρόμαυροι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ στη τέταρτη περίοδο μειώνοντας στους τρεις πόντους. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν σκληρά για να κάνουν την ολική επαναφορά, αλλά τελικά υπέκυψαν στους Δραμινούς.

Εξαιρετική εμφάνιση από πλευράς Ορφέα πραγματοποίησε ο Σύρπας.

Διαιτητές: Παναγιωτίδης - Τσεχερίδης

Δεκάλεπτα: 8-9, 22-22 (ημ.), 43-32, 54-47

Ορφέας (Κοκολιός): Σύρπας 21, Χατζηκυριακίδης 6, Πάτηνιος 8, Γουλιανός 2, Χαβαλές 2, Κουτσιαντζής 8, Ποδώνης, Καντζουρίδης.