Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Πνίγηκε» στη λίμνη

ΠΑΣ Γιάννινα - Α.Ο.Σ.: 62-36

«Πνίγηκε» στη λίμνη των Ιωαννίνων ο Α.Ο.Σ., ο οποίος έχασε στη πόλη της Ηπείρου από τον ΠΑΣ συμπληρώνοντας 4 αγώνες δίχως νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κώστα Δώδου ήταν ανταγωνιστική στο παρκέ και για του λόγου το αληθές στο 19' το σκορ ήταν 26-21. Στο τελευταίο όμως λεπτό της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχες σημείωσαν 8 συνεχόμενους πόντους (34-21) αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τις «πράσινες».

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου το «τριφύλλι» πάλευε με όλες του τις δυνάμεις για να κρατηθεί στο παιχνίδι. Από το 25' όμως και μετά ο ΠΑΣ εκμεταλλευόμενος μια τεχνική ποινή και την κούραση των φιλοξενούμενων κυριάρχησε ολοκληρωτικά εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου επικρατώντας του Α.Ο.Σ. και με μεγάλη διαφορά.

Να σημειωθεί ότι το σερραϊκό συγκρότημα αντιμετώπισε εχθρική διαιτησία. Ο απολογισμός μόνο στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν 15 φάουλ εις βάρος του «τριφυλλιού» έναντι 5 των αντιπάλων του, ενώ από νωρίς οι περισσότερες αθλήτριες του Κώστα Δώδου είχαν χρεωθεί με 3 φάουλ (η νεαρή Νασιάκου αποβλήθηκε με 5 φάουλ).

Διαιτητές: Ιορδανίδης - Χατζηκώστας

Δεκάλεπτα: 18-8, 34-21 (ημ.), 43-29, 62-36

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Τόγα 7, Τζιαμπάζη 17 (5), Nασιάκου 7, Μπακιρτζίδου Κ. 3, Αγγειοπλάστη 2, Βλάχβεη, Λαδοπούλου Κ., Στεφανίδου.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - Α.Ο.Σ.: 62-36

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 55-46

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 62-51

ΠΥΛΑΙΑ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 61-52

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: 37-63