Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ορφέας ο «εκπορθητής»

Νέα Μουδανιά - Ορφέας Ν. Σκοπού: 66-76

Μετά τον Αστέρα Καβάλας και τον Ιωνικό Ιωνίας απόψε ήταν η σειρά των Νέων Μουδανιών να υποκύψουν στον Ορφέα Νέου Σκοπού.

Οι «ασπρόμαυροι» έχουν το ''know how'' όσο αφορά τους εκτός έδρας αγώνες σημειώνοντας το τρίτο σερί διπλό στο πρωτάθλημα.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ξεκίνησε κεφάτη το παιχνίδι θέλοντας να δείξει από το πρώτο δεκάλεπτο ποιος είναι το «αφεντικό» στο γήπεδο. Στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου ο φωτεινός ηλεκτρονικός πίνακας του κλειστού γυμναστηρίου έδειχνε 14-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και συνετές επιλογές στην επίθεση απέκτησε ευρύ προβάδισμα έναντι των αντιπάλων του (31-45).

Στη διάρκεια της τρίτης περιόδου η διαφορά υπέρ των «ασπρόμαυρων» ξεπέρασε τους 20 πόντους, με τους Χαλκιδικιώτες να επιστρατεύουν το πρέσιγκ μειώνοντας σε 49-59.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι δεν επέτρεψαν στους Χαλκιδικιώτες να τους φέρουν σε δύσκολη θέση εξασφαλίζοντας με άνεση τη νίκη.

Κορυφαίος από πλευράς Ορφέα ήταν ο Τριαντάφυλλος Χατζής.

Διαιτητές: Πετανίδου - Τοκμακίδης

Δεκάλεπτα: 14-22, 31-45 (ημ.), 49-59, 66-76

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 23 (4), Χατζής 15, Τσανάκας 10 (3), Χατζηανδρέου 12, Ιακωβίδης 4, Χατζηκυριακίδης 9 (1), Αποστόλου 3 (1), Γουλιανός, Σύρπας, Ιωσηφίδης, Καβαργύρης, Καραμπατζιάκης.

ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 66-76

ΙΚΑΡΟΙ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 70-62

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 73-65

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 74-59

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ: 51-68