Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον πήρε και τον σήκωσε ο άνεμος Ζέφυρος

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ζέφυρος: 71-81

Πάει καιρός από τότε που στο «καμίνι»-κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού «έλιωναν» σαν κεράκι οι αντίπαλοι του Ορφέα. Ο κόσμος έδωσε βροντερό «παρών» και στον σημερινό αγώνα των «ασπρόμαυρων» με τον Ζέφυρο, έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε από τη πλευρά του για να σπρώξει την αγαπημένη του ομάδα στη νίκη, αλλά ο Ορφέας ήταν και πάλι απών.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Σερραίους ξεφεύγοντας στο σκορ με 2-10 στο 3'. Η είσοδος του Ιωσηφίδη στο παρκέ άλλαξε προς το καλύτερο τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Ιωσηφίδης και Χατζής απειλούσαν το αντίπαλο καλάθι και το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού πλησίασε στον πόντο 12-13 (4:10). Οι Θεσσαλονικείς απάντησαν άμεσα (12-20, 2:08). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ζέφυρος «πλήγωνε» τους γηπεδούχους μέσα στη ρακέτα αυξάνοντας τη διαφορά στο +11 (22-33, 3:55). Οι «ασπρόμαυροι» επιχείρησαν να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού μειώνοντας σε 35-40.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν φανταστικοί. Το σύνολο του Βασίλη Τσολάκη έπαιρνε πολύτιμους πόντους από τους ψηλούς (39-48), ενώ στη συνέχεια ο Ζέφυρος ξεκίνησε τον βομβαρδισμό έξω από τη γραμμή των 6.75 αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα έναντι των αντιπάλων του (43-60, 4:23).

Οι φίλαθλοι του Ορφέα όμως δεν σταμάτησαν να φωνάζουν ανεβάζοντας τα ντεσιμπέλ σε υψηλά επίπεδα προσπαθώντας να μεταδώσουν τη θετική τους ενέργειά στους παίκτες του Φώτη Κοκολιού.

Με πρωτεργάτη τον Ιακωβίδη οι γηπεδούχοι σημείωσαν 8-0 σερί (51-60, 1:20). Το δεκάλεπτο έληξε 51-64.

Στη τέταρτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» πρέσαραν και έφεραν προσωρινά τον Ζέφυρο σε δύσκολη θέση (63-68 στο 35') δια χειρός Πεχλιβάνη.

Οι Θεσσαλονικείς όμως τάχιστα έβαλαν «ταφόπλακα» στις ελπίδες των γηπεδούχων (63-76 στο 36') εξασφαλίζοντας δίκαια τους βαθμούς της νίκης.

Σχόλιο από SerresBasket: Τόσο μπορεί τελικά ο Ορφέας όταν αγωνίζεται στην έδρα του με δυνατές ομάδες;

Ο Ζέφυρος μέσα από την οργανωμένη ομαδική δουλειά έφτασε στην επιτυχία. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλά διαβασμένοι.

Ο Καβαργύρης πρέπει να «φορτσάρει» στα επόμενα παιχνίδια, ενώ ο Χατζηκυριακίδης ήταν αρνητικός σήμερα τόσο στα δημιουργικά, όσο και στα εκτελεστικά του καθήκοντα.

Σταματήστε να τους «ξενερώνετε» βρε παλικάρια.

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μπακάλης

Δεκάλεπτα: 17-22, 35-40 (ημ.), 51-64, 71-81

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (3), Ιακωβίδης 17 (3), Αποστόλου 7 (1), Χατζής 6 (2), Καβαργύρης 2, Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 6, Τσανάκας 3 (1), Σύρπας, Χατζηκυριακίδης.

Ζέφυρος (Τσολάκης): Μυτιληναίος 18 (4), Μυλωνάς 18, Αλεξανδρίδης 16 (4), Τσιουντός 17 (2), Μυστιλιάδης 1, Τσιώκας 11, Πατίκας.