ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σαν τρελό «φορτηγό» το Ρούπελ - Διπλό για Ορφέα - Επέστρεψε στις νίκες ο Πανσερραϊκός

Ίκαροι - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 68-79

Η κορυφή του βαθμολογικού πίνακα δεν ζαλίζει το Ρούπελ, το οποίο σήμερα επιβλήθηκε και των Ικάρων στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπιασαν κοιμώμενους τους Σιδηροκαστρινούς και προηγήθηκαν με 11-3 (5:13). Ο Άρης Γρεασίδης κάλεσε τάιμ-άουτ για να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του και το πέτυχε, αφού οι αθλητές του σοβαρεύθηκαν προσπερνώντας στο σκορ με 13-14 (2:51). Η περίοδος έληξε 14-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (16-27, στο 13'), αλλά οι Ίκαροι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 23-29. Πολύ γρήγορα όμως το Ρούπελ αύξησε εκ νέου το υπέρ του προβάδισμα (23-34 στο 17'). Η περίοδος έκλεισε με 27-41.

Στη τρίτη περίοδο οι «κόκκινοι» ήλεγχαν διαρκώς το ρυθμό της συνάντησης (34-48, 41-57). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 47-60.

Στη τέταρτη περίοδο οι Σιδηροκαστρινοί κράτησαν απόσταση ασφαλείας από τους «κυανοκίτρινους» (55-73, 4:53) εξασφαλίζοντας τη σημαντική νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Το Ρούπελ ήταν ανώτερο στο παρκέ και κέρδισε δίκαια τους Ικάρους.

M.V.P. της αναμέτρησης ο Δαμιανάκος.

Διαιτητές: Δαρνάκας - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 14-19, 27-41 (ημ.), 47-60, 68-79

Ρούπελ (Γρεασίδης): Ζωηρός 19 (1), Βεντούζης 3, Νιφορίδης 1, Δαλαγκόζης 18 (2), Γκόγκας 11, Δαμιανάκος 27, Κεσέογλου, Κουμλιλής, Χριστοφορίδης.

ΙΚΑΡΟΙ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 68-79

Α.Ε.Σ. - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 32-42 (7-9, 14-22 [ημ.], 24-32, 32-42. Κουτσιαντζής 14π., Αξιαρλής 11π.)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - Α.Ο.Σ.: 70-53