Γ' ΕΘΝΙΚΗ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έσπασε τη «κατάρα» με 40αρα!

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αγία Βαρβάρα: 86-46

Ξέσπασε στην Αγία Βαρβάρα ο Ορφέας, ο οποίος διέλυσε το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη «ξορκίζοντας» το «φάντασμα» της έδρας.

Σχετικά με τη εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν «φουριόζοι» στο παρκέ. Ο Χατζηανδρέου σήκωσε το βάρος στην επίθεση έχοντας μεγάλα κέφια. Ο Ορφέας προηγήθηκε 9-0 (6:38), 16-5 (στο 7') και το δεκάλεπτο έκλεισε με 20-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» κατέβασαν αδικαιολόγητα ταχύτητα σουτάροντας διαρκώς και ανεπιτυχώς έξω από τη γραμμή των 6.75. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παίζοντας στρωτό μπάσκετ έδωσαν εκ νέου ενδιαφέρον στην αναμέτρηση μειώνοντας σε 24-20 (2:27). Το δεκάλεπτο έληξε 28-22.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι Καβαλιώτες υπολείπονταν 4 πόντους του Ορφέα (31-27). Από το 22' όμως και μετά οι Σερραίοι «αφήνιασαν». Οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν 14-0 σερί (45-27, 4:47) ξεκαθαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο στους αντιπάλους τους ότι «τέρμα τα αστεία». Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 58-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Φώτης Κοκολιός δοκίμασε ένα αλλιώτικο σχήμα (Σύρπας, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Ιωσηφίδης [Αποστόλου], Καβαργύρης), το οποίο έκανε φανταστική δουλειά εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου αποσπώντας δικαίως το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων. Η Αγία Βαρβάρα περίμενε να τελειώσει το «μαρτύριο» το συντομότερο δυνατό  (77-34, στο 36') και ο κόσμος έφυγε για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν χαρούμενος από το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Σχόλιο από SerresBasket: Όλα τα λεφτά στην αποψινή συνάντηση ήταν η πεντάδα που χρησιμοποίησε ο Φώτης Κοκολιός στη τελευταία περίοδο. Σπουδαίο μπάσκετ.

Κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων ο Χατζηανδρέου (σκόραρε, τάπωνε). Καλός ο Καβαργύρης.

Η Κατερίνα Χύσα ήταν η νικήτρια του διαγωνισμού που διοργάνωσε το SerresBasket για τη V.I.P. εμπειρία με τον Ορφέα. Οι εντυπώσεις της από το παιχνίδι και τη φιλοξενία των «ασπρόμαυρων» ήταν άκρως θετικές.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος - Τσούλης

Δεκάλεπτα: 20-8, 28-22 (ημ.), 58-34, 86-46

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 13 (3), Ιακωβίδης 7 (1), Χατζής 6 (1), Χατζηκυριακίδης 3, Κουτσιαντζής 3 (1), Αποστόλου 7 (1), Τσανάκας 3 (1), Καβαργύρης 16, Χατζηανδρέου 20, Ιωσηφίδης 2, Σύρπας 6, Καντζουρίδης.

Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σαμαράς 4, Κοντογιαννόπουλος 6 (2), Δαφτσής 3, Μητρούλης 6 (2), Παϊτάρης 5 (1), Συρόπουλος 2, Δανίκας 5, Ντάτσης 6, Παπακωνσταντίνου 2, Φάσουλας 4, Σκοπίδης 3, Ζωτίδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 86-46

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 62-71

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 82-91

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 75-74