Σάββατο 5 Νοεμβρίου 2016

EKAΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Τιτάνας» ο Α.Ο.Σ. - Νικητής στο «θρίλερ» ο Πανσερραϊκός - Ρούπελ από άλλο πλανήτη - Απροσδόκητη ήττα για Ηράκλεια

Πανσερραϊκός - Προσοτσάνη: 64-62

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν αυτό ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και τη Προσοτσάνη. Η νίκη κρίθηκε στο φινάλε της συνάντησης, με τα «λιοντάρια» να κρατούν αλώβητη την έδρα τους.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στα πρώτα λεπτά της εναρκτήρια περιόδου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (9-6). Εν συνεχεία όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους παίζοντας όμορφο μπάσκετ. Οι «κόκκινοι» με ηγέτη τον Σιδερίδη «έτρεξαν» 10-0 σερί και βρέθηκαν στο +13 (19-6, 4:17). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-11.

Στην επόμενη περίοδο ο Πανσερραϊκός γκρέμισε ό,τι είχε χτίσει νωρίτερα. Το συγκρότημα του Πασχάλη Ρούλη «μπλόκαρε» σε άμυνα κι επίθεση δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να αναθαρρήσουν. Οι Δραμινοί με «μαέστρο» τον Τσιακίρη και εκτελεστές τους Αποστολίδη και Πατένταλη μείωσαν αρχικά σε 28-21 (6:49), ενώ στη λήξη του δεκαλέπτου η Προσοτσάνη πλησίασε τους Σερραίους σε απόσταση αναπνοής (34-33).

Στη τρίτη περίοδο τα «λιοντάρια» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και η Προσοτσάνη προσπέρασε στο σκορ εξασφαλίζοντας μικρό προβάδισμα (37-40 στο 24'). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-49.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 50-53. Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν και με αντεπίθεση διαρκείας απέκτησαν πλεονέκτημα 7 πόντων (62-55 στο 37'). Η Προσοτσάνη όμως έκανε την ύστατη προσπάθεια ισοφαρίζοντας σε 62-62 (21'').

Μετά το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Πασχάλης Ρούλης η μπάλα πήγε στα χέρια του Σιδερίδη. Ο νεαρός καλαθοσφαιριστής των «κόκκινων» επιχείρησε τη διείσδυση αφήνοντας τη μπάλα στο καλάθι των αντιπάλων.

Στα εναπομείναντα 2 δευτερόλεπτα η Προσοτσάνη δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Πανσερραϊκό και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Πανσερραϊκός αγωνίσθηκε σήμερα έχοντας στη σύνθεσή του αθλητές ηλικίας κάτω των 19 ετών (δεν συμπλήρωσαν δωδεκάδα τα «λιοντάρια» εξαιτίας τραυματισμών και από τους 8 δηλωμένους παίκτες οι 6 ήταν μαθητές γυμνασίου και λυκείου).

Η κούραση, η απειρία και η αγωνιστική απειθαρχία λίγο έλειψε να στοιχίσουν ακριβά στους «κόκκινους» (Ντράιβ φώναζε ο Πασχάλης Ρούλης, δώστου τρίποντο οι καλαθοσφαιριστές του).

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε με την εμφάνισή της η Προσοτσάνη (οι φιλοξενούμενοι είχαν έξυπνους αυτοματισμούς και έκαναν θραύση στα ριμπάουντ).

Παρακολουθήστε μέσω του SerresBasket TV το νικητήριο καλάθι του Σιδερίδη.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 25-11, 34-33 (ημ.), 50-49, 64-62

Πανσερραϊκος (Ρούλης): Ξακουστός 6, Αμβροσίου 7 (1), Σιδερίδης 29 (6), Φραγκούλης 15 (1), Τσιάγγας 2, Βασιλειάδης 5 (1), Κόρτσος, Χρυσοστομίδης.

Προσοτσάνη (Πολυμένης): Τσιακίρης 4, Αποστολίδης 27 (2), Μαυρομάτης 5, Πατένταλης 13 (1), Γελκόβανης 2, Δουλκέρογλου 11 (1), Παπαδόπουλος.

Τιτάνες Δράμας - Α.Ο.Σ.: 65-73

Με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές της έφυγε από τη Δράμα η ομάδα του Χάρη Σιουσιουλούδη, η οποία φέτος έχει κάθε δικαίωμα να κοιτάζει ψηλά.

Ο Α.Ο.Σ. ήταν εξαιρετικός απέναντι στους Τιτάνες και οι Δραμινοί αναγκάσθηκαν να υποκλιθούν στους «πράσινους».

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν πολύ παραγωγικό (20-22), ενώ η δεύτερη περίοδος έληξε 35-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» μπήκε δυνατά στο παρκέ ξεφεύγοντας στο σκορ με 44-50.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι «σόκαραν» τους γηπεδούχους με τη διαφορά να «σκαρφαλώνει» στους 18 πόντους.

Από το 34' και μετά οι Τιτάνες πίεσαν ασφυκτικά τους «πράσινους», αλλά ο Α.Ο.Σ. κρατούσε σφιχτά τη νίκη κάνοντας το σπουδαίο διπλό.

Δεκάλεπτα: 20-22, 35-32 (ημ.), 44-50, 65-73

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Καρακώστας 2, Χατζηστεφάνου 13, Ιωαννίδης Δ. 6, Τερζής 11, Χορτομάρης Σ. 14 (2), Μπουτάκογλου 10, Στόικος 13 (1), Χορτομάρης Γ. 4, Κούτσας, Μπεντούλης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Παγγαίο: 129-40

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα μεταξύ του Ρούπελ και του Παγγαίου. Οι Σιδηροκαστρινοί ήταν ''διαστημικοί'' εξασφαλίζοντας πάρα πολύ εύκολα τους βαθμούς της νίκης.

Η τελική διαφορά θα μπορούσε να είχε ξεπεράσει και τους 100 πόντους, αλλά στο τέλος το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη άφησε το πόδι από το γκάζι.

Δεκάλεπτα: 33-10, 66-21 (ημ.), 97-33, 129-40

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Καρνάβας 9, Παπαδόπουλος 26 (1), Δαλαγκόζης 20 (2), Σκαλιστής 6, Γιάκονιουκ 14, Ντούντος 7, Ζωηρός 11, Βεντούζης 2, Δαμιανάκος 12, Στάσας 15, Παρίσης 7, Τοπολίγκας.