EKAΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Παλικαρίσιο διπλό με μεγάλη ανατροπή ο Πανσερραϊκός - Πάλεψε σκληρά η Ηράκλεια - Φόρτσαρε στο τέλος το Ρούπελ

Α.Ο.Σ. - Πανσερραϊκός: 54-62

Το ντέρμπι «βάφτηκε» κόκκινο με τον Πανσερραϊκό να βγάζει «νοκ-άουτ» τον αήττητο, μέχρι πριν την έναρξη της σημερινής συνάντησης, Α.Ο.Σ.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο παρκέ εξασφαλίζοντας προβάδισμα 5-7 πόντων (11-6, 4:24, 14-7 στο 8').

Τα «λιοντάρια» όμως κατόρθωσαν στο κλείσιμο της περιόδου να ισοφαρίσουν σε 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χάρη Σιουσιουλούδη ανέβασε την απόδοσή του παίζοντας όμορφο μπάσκετ στην επίθεση, ενώ στην άμυνα οι «πράσινοι» «αφόπλισαν» τους φιλοξενούμενους. Στο 14' το σκορ ήταν 26-15 και η περίοδος έληξε 34-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη «αφυπνίσθηκε». Οι «κόκκινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, πίεσαν τους αντιπάλους τους στήνοντας παγίδες, ενώ «ξεμπούκωσαν» στην επίθεση. Τα «λιοντάρια» πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά στο 25' (34-35) χάρη σε ένα εντυπωσιακό 0-15 σερί.

Ο Α.Ο.Σ. σκόραρε μετά από 7 ολόκληρα λεπτά ανακτώντας εκ νέου τη πρωτοπορία (37-35, 3:01) και η περίοδος έκλεισε με 42-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο μπαίνοντας στη θέση του οδηγού στο 33' (42-48), ενώ στο 38' τα «λιοντάρια» βρέθηκαν στο +9 (49-58).

Το «τριφύλλι» μείωσε σε 54-58 (1:02), αλλά οι «κόκκινοι» δεν πανικοβλήθηκαν κατακτώντας πανάξια το ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Παλικαρίσια νίκη πέτυχε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επέστρεψε από το -14 τιμωρώντας τον Α.Ο.Σ. που πίστεψε ότι είχε στο «τσεπάκι» του τη νίκη.

Η ψυχή μέτρησε απόψε στο ντέρμπι. Τα «λιοντάρια» ήταν λιοντάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αθλητές του Χάρη Σιουσιουλούδη κατήργησαν από μόνοι τους τα συστήματα που τους ζητούσε να παίξουν ο προπονητής τους βασιζόμενοι αποκλειστικά σε ατομικές προσπάθειες. Έτσι δεν κερδίζεις.

Στα δύσκολα το «τριφύλλι» δεν είχε ηγέτη στο παρκέ.

Αρκετός κόσμος παρακολούθησε τη σερραϊκή μονομαχία.

Στο 19' τραυματίσθηκε στο αριστερό πόδι ο Καρακώστας και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-20 (ημ.), 42-40, 54-62

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Χατζηστεφάνου 13, Αναστασιάδης 4 (1), Μπεντούλης 2, Τερζής 12 (1), Χορτομάρης 6 (1), Ιωαννίδης Δ. 6, Κούτσας 4, Στόικος 3 (1), Χορτομάρης Γ. 4, Τζουμαϊλής, Καρακώστας, Μπουτάκογλου.

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Τσιαντής 2, Αμβροσίου 12 (2), Σιδερίδης 23 (3), Φραγκούλης 13 (3), Τσιάγγας 2, Ρούλης Χ. 10 (2), Βασιλειάδης.

Τιτάνες Δράμας - Ηράκλεια: 77-61

Πάλεψε σκληρά κόντρα στους Τιτάνες η Ηράκλεια. Η σερραϊκή ομάδα μάλιστα προηγήθηκε με 1 πόντο στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το 35' ο αγώνας ήταν αμφίρροπος.

Στα τελευταία πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι αγωνίσθηκαν δίχως τον Νίκο Βάκα στη πεντάδα λόγω τραυματισμού του παίκτη-προπονητή της Ηράκλειας.

Οι Δραμινοί ευστόχησαν σε καθοριστικά τρίποντα φτάνοντας τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Προσοτσάνη - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 60-66

Τον χάρο με τα μάτια του «είδε» το Ρούπελ στη Προσοτσάνη. Οι Σιδηροκαστρινοί βρέθηκαν να χάνουν με 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στη τελευταία περίοδο του αγώνα η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη έκανε το καλύτερο δυνατό φίνις και πήρε τη σημαντική νίκη.

ΔΟΞΑΤΟ 4*

* Δόξα Βώλακα, Δοξάτο και Προσοτσάνη ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς λόγω της μη συμμετοχής τους στις διοργανώσεις των τμημάτων υποδομής της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (20/11/2016): ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - Α.Ο.Σ., ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ.