Γ' ΕΘΝΙΚΗ (10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Οι μάγοι με τα δώρα»

Ίκαροι - Ορφέας Ν. Σκοπού: 79-58

Δεν στέφθηκε με επιτυχία η αποστολή του Ορφέα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων για το τοπικό ντέρμπι με τους Ικάρους.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 7-2, αλλά ο Ορφέας ανασυντάχθηκε ισοφαρίζοντας σε 9-9 (5:39). Εν συνεχεία οι «κυανοκίτρινοι» πέτυχαν 7 αναπάντητους πόντους (16-9, 3:43), με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν σε 16-12. Οι Ίκαροι όμως βρήκαν τον τρόπο για να μπουν στη θέση του οδηγού (22-14, 2:37, 26-14, 1:30). Η περίοδος έληξε 29-16.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού προσπάθησε να κάνει το ''come-back'' στο παιχνίδι (33-25, 6:39, 39-32, 1:20), αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν το προβάδισμα (44-34 σκορ περιόδου).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφέας έχασε εντελώς τον προσανατολισμό του στο παρκέ. Τα εύστοχα περιφερειακά σουτ και οι αιφνιδιασμοί των Ικάρων «σκότωσαν» τους φιλοξενούμενους (60-35, 4:10). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 64-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στο +28 για τους «κυανοκίτρινους» (72-44). Οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν στο τέλος τους αντιπάλους τους προκειμένου να αποφύγουν τη πανωλεθρία χάνοντας με 79-58.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι Ίκαροι ήταν καλύτεροι εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου.

Οι «μάγοι με τα δώρα» (στο πνεύμα των Χριστουγέννων) ήταν οι διαιτητές, Τζίμα - Καρκαλέτσης. Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Ορφέας δέχθηκε 3 τεχνικές ποινές και ένα αντιαθλητικό φάουλ (όλα αυτά σε διαφορετικές στιγμές της περιόδου). Συν τοις άλλοις, οι δύο ψηλοί των «ασπρόμαυρων» Καβαργύρης και Καραμπατζιάκης είχαν συμπληρώσει 2 φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κι ενώ το σκορ ήταν 39-32 ο δεύτερος διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ εις βάρος των Ικάρων, αλλά η κυρία Τζίμα είχε άλλη άποψη και η μπάλα παρέμεινε στα χέρια των «κυανοκίτρινων».

Συνολικά οι φιλοξενούμενοι τιμωρήθηκαν με 3 αντιαθλητικά φάουλ από τους ρέφερι (το δεύτερο και το τρίτο ήταν σωστά).

Διακρίθηκε ο Καβαργύρης.

Στη τρίτη περίοδο ο Πεχλιβάνης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και κάθισε στον πάγκο νιώθοντας ενοχλήσεις στο πόδι. Ο έμπειρος παίκτης έσφιξε τα δόντια και επέστρεψε εκ νέου στο παιχνίδι.

Φανερά ανέτοιμος ο Ιακωβίδης με μία προπόνηση μόνο το βράδυ της Παρασκευής.

Ούτε λεπτό αγωνίσθηκε ο τραυματίας Χατζηανδρέου.

Κατάμεστο ήταν απόψε το ΔΑΚ Σερρών.

Σημείωση: Ο Γιάννης Γιαννούλης δεν είναι παλαίμαχος καλαθοσφαιριστής. Παρά τα 40 του χρόνια συνεχίζει να αγωνίζεται αποτελώντας μέλος της ομάδας του Γαλαξία Θεσσαλονίκης (Α' Κατηγορία ΕΚΑΣΘ).

Το SerresBasket ζητά συγνώμη για τη μη ζωντανή κάλυψη του ντέρμπι, αλλά το δίκτυο στο ΔΑΚ Σερρών είναι τραγικό.

Διαιτητές: Τζίμα - Καρκαλέτσης

Δεκάλεπτα: 29-16, 44-34 (ημ.), 64-41, 79-58

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 11 (1), Ιακωβίδης 2, Χατζηκυριακίδης 1, Χατζής 11, Αποστόλου 2, Τσανάκας 6 (2), Καβαργύρης 22, Ιωσηφίδης 3 (1), Σύρπας, Καραμπατζιάκης, Καντζουρίδης, Κουτσιαντζής.

ΙΚΑΡΟΙ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 79-58

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 54-58

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 85-80

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 62-65

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ: 71-57