Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον ''έσφαξαν'' στο γόνατο οι διαιτητές!

Α.Ο.Σ. - Αναγέννηση Ν. Ρυσίου: 42-53

Με ήττα (ένατη συνεχόμενη) αποχαιρέτισε το 2016 ο Α.Ο.Σ. Το ''τριφύλλι'' δεν κατάφερε να επιβληθεί της Αναγέννησης Ν. Ρυσίου, η οποία έφυγε από το ΔΑΚ Σερρών έχοντας βάλει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης οι ''πράσινες'' ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 6-1 (στο 4'). Οι φιλοξενούμενες όμως αντέδρασαν (6-8) και η περίοδος έκλεισε με 8-12.

Στο 13' οι Θεσσαλονικιές ξέφυγαν στο σκορ με 11 πόντους (8-19). Η ομάδα του Κώστα Δώδου μείωσε σε 15-20 (3:30), αλλά η Αναγέννηση έκανε τρομερό φίνις στη δεύτερη περίοδο αποκτώντας ξεκάθαρο προβάδισμα (16-31).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. αντεπιτέθηκε. Οι Σερραίες ανέβασαν την απόδοσή τους από το 27' και μετά και η περίοδος έληξε 32-40.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου η διαφορά έπεσε στο -6 (34-40). Σε εκείνο όμως το καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενες σημείωσαν 0-9 σερί (34-49, 4:22) και ''κλείδωσαν'' τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Αρνητικοί πρωταγωνιστές του παιχνιδιού ήταν οι διαιτητές (Κολοκυθάς - Γιαννούλης). Οι ρέφερι ήταν εκτός τόπου και χρόνου ''σφάζοντας'' τον Α.Ο.Σ. στο γόνατο με τις υποδείξεις τους. Ειδικά ο δεύτέρος διαιτητής πρέπει να διαβάσει ξανά από την αρχή τους κανονισμούς του αθλήματος και να βελτιώσει τη συμπεριφορά του (όχι ειρωνικά χαμόγελα και στραβοκοιτάγματα).

Τρομερή αστοχία του Α.Ο.Σ. από τη γραμμή της ''φιλανθρωπίας''.

Παγωμένη ήταν η σάλα του ΔΑΚ Σερρών (Δεκέμβρης μήνας, αγώνας Α2 ΕΘνικής παρακαλώ).

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννούλης

Δεκάλεπτα: 8-12, 16-31 (ημ.), 32-40, 42-53

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Μαραγκού 10 (1), Τόγα 3, Μπακιρτζίδου Μ. 8, Τζιαμπάζη 15 (3), Νασιάκου 4, Λαδοπούλου Κ. 2,  Μπακιρτζίδου Κ., Βλάχβεη.

Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Μύρβαλη): Μαραγκού 4, Κουλακιώτη 2, Κολομιτσίνη 18 (3), Καζαντζή 2, Μούρτου 9, Τζίκου 2, Παπαδάκη 4, Βασλαματζή 4, Αθανασιάδου 8, Ταυροπούλου.

Α.Ο.Σ. - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 42-53

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 57-66

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 66-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 61-35