Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κούραση και Διαιτητές έφεραν την ήττα

Ορφέας Ν. Σκοπού - Παναθλητικός/Πειραματικό: 61-70

Γενναία προσπάθεια έκανε ο Ορφέας κόντρα στον ισχυρό Παναθλητικό, με τους «ασπρόμαυρους» να γνωρίζουν στο τέλος την ήττα από τους πρωτοπόρους.

Aναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επεδίωξαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου (4-8). Οι «ασπρόμαυροι» όμως αντιστάθηκαν σθεναρά στους αντιπάλους τους κατορθώνοντας μάλιστα να προηγηθούν με 14-12 (2:37). Η περίοδος έληξε 18-16.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Κοκολιού παίζοντας πειθαρχημένα σε άμυνα κι επίθεση ξέφυγε στο σκορ με 24-19 (6:35) και 29-23 (4:22). Η περίοδος έκλεισε με 33-31.

Στο 24' οι Σερραίοι απέκτησαν προβάδισμα επτά πόντων (42-35) παρά το γεγονός ότι τα ομαδικά φάουλ σε εκείνο το χρονικό σημείο της συνάντησης ήταν 7-1 εις βάρος του Ορφέα. Ο Παναθλητικός έχοντας τα ευνοϊκά σφυρίγματα των διαιτητών έκανε την ανατροπή (49-50), αλλά ο Πεχλιβάνης με εκπληκτικό τρίποντο στο φινάλε της περιόδου διαμόρφωσε το 52-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Ιακωβίδης, Τσανάκας. Χατζηανδρέου, Πεχλιβάνης ήταν στο «κόκκινο» λόγω φάουλ (εν αντιθέσει με τους παίκτες του Πειραματικού που δεν αντιμετώπιζαν τέτοιο πρόβλημα - Πεχλιβάνης και Καβαργύρης αποβλήθηκαν αργότερα με 5 φάουλ).

Οι «ασπρόμαυροι» εκνευρίσθηκαν, έχασαν τη συγκέντρωσή τους βασιζόμενοι κυρίως σε βιαστικές ατομικές ενέργειες και οι Θεσσαλονικείς άδραξαν την ευκαιρία σημειώνοντας 0-10 σερί (52-60, 6:18).

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 56-61 στο 36', αλλά δεν διέθεταν αποθέματα ενέργειας για να αντεπιτεθούν. Ο Παναθλητικός ευστοχώντας σε καθοριστικό τρίποντο 3 λεπτά πριν την εκπνοή της αναμέτρησης βρέθηκε στο +10 (56-66) εξασφαλίζοντας τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι ρέφερι πρέπει να περνάνε απαρατήρητοι σε έναν αγώνα καλαθοσφαίρισης. Δυστυχώς το διαιτητικό δίδυμο τα έκανε «μαντάρα» στον Νέο Σκοπό δίνοντας χείρα βοηθείας στο δεύτερο ημίχρονο στους Θεσσαλονικείς. Φαίνεται ότι το «πίτσι-πίτσι» λίγο πριν την έναρξη της τρίτης περιόδου μεταξύ των ρέφερι και των ανθρώπων του Παναθλητικού έπιασε τόπο.

Όταν τελείωσε ο αγώνας οι κύριοι Παπανικολάου και Εκίζογλου είχαν διάθεση για ''high-five''. Ήταν «υπέροχοι»...

Ο Ορφέας στο δεύτερο ημίχρονο δεν κέρδισε βολές από ομαδικά φάουλ!

Μαυροματίδης και Κοϊμτζόγλου «πλήγωσαν» τους «ασπρόμαυρους».

Στο τέταρτο δεκάλεπτο «θόλωσαν» οι γηπεδούχοι και έχασαν το παιχνίδι.

Εριστικός ήταν ο προπονητής του Παναθλητικού κ. Γεροφώτης, ο οποίος στο τέλος της τρίτης περιόδου ζήτησε τον λόγο από τον Πρόεδρο του Ορφέα (ο κ. Γκαβανόζης πήγε να δώσει πάγο στον τραυματισμένο παίκτη των φιλοξενούμενων Αρνίδη), ενώ στα τελευταία λεπτά της συνάντησης είχε όρεξη για «κουβεντούλα» με τον γυμναστή των «ασπρόμαυρων», Θοδωρή Καννά.
Το «παρών» στο παιχνίδι έδωσαν και παράγοντες των Ικάρων, οι οποίοι ήταν χαρούμενοι έως το 30' επιθυμώντας σαφώς νίκη του Ορφέα για ευνόητους λόγους. Στο 38' αποχώρησαν από το κλειστό γυμναστήριο.

Ο παλιός δήμαρχος του Νέου Σκοπού, κ. Κετσετζής μετρίασε τη πίκρα των «ασπρόμαυρων» κερνώντας τους γλυκά μετά τη λήξη της αναμέτρησης. Χρόνια Πολλά!

Διαιτητές: Παπανικολάου - Εκίζογλου

Δεκάλεπτα: 18-16, 33-31 (ημ.), 52-50, 61-70

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (4), Ιακωβίδης 5, Χατζηκυριακίδης 4, Χατζής 19 (1), Χατζηανδρέου 11, Ιωσηφίδης 7 (1), Αποστόλου, Τσανάκας, Γουλιανός, Καραμπατζιάκης.

Παναθλητικός/Πειραματικό (Γεροφώτης): Πράντζος 3, Τσεσμετζής 12, Μιχαηλίδης 4, Καλούτσικος 8, Κοϊμτζόγλου 15 (2), Μαυροματίδης 17 (1), Μπάκος 11 (1), Κάσουρας, Αρνίδης.