Σάββατο 21 Ιανουαρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Χιονοθύελλα» ο Α.Ο.Σ. - Πήρε παραμάζωμα τον Βώλακα το Ρούπελ - Κακό ποδαρικό στο 2017 ο Πανσερραϊκός - Ήττα με παιδικό σκορ για Ηράκλεια

Α.Ο.Σ. - Παγγαίο: 87-43

Δεν δυσκολεύθηκε να κάμψει την αντίσταση του Παγγαίου ο Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» ήταν πολύ ανώτεροι έναντι των αντιπάλων τους μπαίνοντας στη θέση του οδηγού από νωρίς στο παιχνίδι. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 27-9, ενώ οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με σκορ ημιχρόνου 41-18.

Στη τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» συνέχισε να απειλεί διαρκώς το καλάθι των φιλοξενούμενων και το δεκάλεπτο έκλεισε με 63-25. Στη τέταρτη περίοδο η τελική διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ανέβηκε σε δυσθεώρητα ύψη.
Στη σημερινή αναμέτρηση έλαβε μέρος από πλευράς Α.Ο.Σ. ο νεαρός καλαθοσφαιριστής με καταγωγή από τη Νιγρίτα Γιώργος Μητρούδης, ο οποίος σπουδάζει στο ΤΕΙ Σερρών.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 27-9, 41-18 (ημ.), 63-25, 87-43

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Μητρούδης 16 (2), Χατζηστεφάνου 18, Κυριακόπουλος 6, Μπεντιούλης 8, Στόικος 7 (1), Χορτομάρης Γ. 3 (1), Στάμος 9 (3), Τερζής 10, Μπουτάκογλου 4, Ιωαννίδης Κ. 6, Χορτομάρης Σ., Καρακώστας.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Δόξα Βώλακα: 98-24

Εύκολο έργο είχε το Ρούπελ απέναντι στην αδύναμη Δόξα Βώλακα. Το «οχυρό» κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ, ενώ στο τέλος ως ένδειξη σεβασμού προς τους Δραμινούς η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη δεν πέτυχε τη κατοστάρα.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Στεφάνου Σ.

Δεκάλεπτα: 31-11, 55-13 (ημ.), 79-17, 98-24

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Ζωηρός 6 (2), Γιάκονιουκ 14, Βεντούζης 4, Τοπολίγκας 14 (1), Παρίσης 10, Μάντζιος 5 (1), Δαμιανάκος 19 (5), Στάσας 17 (2), Γκόγκας 4, Καρνάβας 4.

* Οι πόντοι του Ρούπελ και η φωτογραφία είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Πανσερραϊκός - Απόλλων Δράμας: 48-70

Δεν έκαναν καλό ποδαρικό στο 2017 τα «λιοντάρια», τα οποία ηττήθηκαν στο ΔΑΚ Σερρών από τον Απόλλων Δράμας.

Οι «κόκκινοι» παρά τις απουσίες των Αμβροσίου - Φραγκούλη και την ατυχία με τον τραυματισμό του Πλατνάρη στην εξέλιξη του αγώνα πάλεψαν για να υπερκεράσουν το εμπόδιο των φιλοξενούμενων.

Το συγκρότημα του Πασχάλη Ρούλη ήταν μπροστά στο σκορ με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας αντεπιτέθηκε και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Δραμινοί αύξησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, «σφραγίζοντας» τη νίκη τους στη τέταρτη περίοδο.

Οι άνθρωποι του Πανσερραϊκού έχουν πολλά παράπονα από τους διαιτητές της συνάντησης, Τσακιρίδη - Νέδογλου Ζ.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 11*

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑΤΟ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28-29/1/2017): ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ, ΔΟΞΑΤΟ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - Α.Ο.Σ., ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ.