Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον «πλήγωσε» ο ΓΑΣ

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΓΑΣ Κομοτηνή: 65-67

Δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα υπέστη ο Ορφέας Νέου Σκοπού, ο οποίος «πληγώθηκε» από  τον ΓΑΣ Κομοτηνή.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντιμετώπισαν τεράστια προβλήματα στην επίθεση. Στον αντίποδα οι Θρακιώτες ήταν πιο αποτελεσματικοί και στο 5' το σκορ ήταν 6-13.

Η κακή πρώτη περίοδος έληξε 10-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με πρωτεργάτη τον Καβαργύρη ο Ορφέας προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 20-19 (5:06). Η περίοδος έκλεισε με 26-30 χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Κανάρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες απέκτησαν πλεονέκτημα 7 πόντων (29-36, 7:56). Οι «ασπρόμαυροι» όμως δεν πανικοβλήθηκαν. Ο Πεχλιβάνης άρχισε να «πυροβολεί» από τη περιφέρεια, ο Χατζής τελείωνε ιδανικά τους αιφνιδιασμούς, η άμυνα «τσάκιζε κόκαλα» και με σερί 19-2 η ομάδα του Φώτη Κοκολιού προηγήθηκε 48-38 (1:40). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 48-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας απώλεσε αδικαιολόγητα την αμυντική του προσήλωση. Ο ΓΑΣ σκόραρε με κάθε τρόπο φέρνοντας τα πάνω-κάτω (52-53, 5:51).

Ενός κακού μύρια έπονται, αφού μετά την ανατροπή στο σκορ, ο κόουτς Κοκολιός είδε τον Πεχλιβάνη να συμπληρώνει 4 φάουλ στο 35'. Οι «ασπρόμαυροι» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, ενώ οι Θρακιώτες πετυχαίνοντας δύσκολα και μεγάλα καλάθια ήλεγχαν τη κατάσταση (55-61, 2:40, 60-65, 1:16).

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν τους αντιπάλους τους. Ο Ορφέας μείωσε σε 62-65 (59''). Εν συνεχεία οι Κομοτηναίοι απέτυχαν να σκοράρουν και ο Πεχλιβάνης κέρδισε φάουλ έχοντας 1/2 βολές από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (63-65, 33'').

Ο ΓΑΣ απέτυχε εκ νέου να σημειώσει καλάθι, αλλά στη καθοριστική επίθεση που εκδήλωσαν οι «ασπρόμαυροι» το σύνολο του Νεοκλή Λεμονίδη έκλεψε τη μπάλα και ο Σιμάκης πήγε στις βολές διαμορφώνοντας το 63-66 (4,1'').

Ο Αποστόλου με δίποντο (μετά από ταιμ-άουτ) σημείωσε το 65-66 (2,4''). Ο Ορφέας έστειλε τον Βελή στις βολές (0,8''), με τον καλαθοσφαιριστή του ΓΑΣ να ευστοχεί στη πρώτη (65-67) χάνοντας ηθελημένα τη δεύτερη. Ο παίκτης των φιλοξενούμενων σούταρε άψυχα και η μπάλα ίσα που ακούμπησε στην αριστερή κάτω πλευρά του ταμπλό, με τους «ασπρόμαυρους» να ζητάνε επιτακτικά από τους ρέφερι να εφαρμόσουν τον κανονισμό για διακωμώδηση του αθλήματος.
Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε, με τους διαιτητές να δίνουν τη μπάλα στον Ορφέα για να επιτεθεί στα εναναπομείναντα 7 δέκατα. Με τον Πεχλιβάνη στον πάγκο με 5 φάουλ, την ευθύνη για το τρίποντο ανέλαβε ο Χατζής, αλλά το σουτ του γκαρντ των γηπεδούχων ήταν άστοχο και οι Θρακιώτες πανηγύρισαν το σπουδαίο διπλό.
Διαιτητές: Τζιοπάνος Γ. - Βασιλόπουλος

Δεκάλεπτα: 10-13, 26-30 (ημ.), 48-40, 65-67

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 21 (3), Ιακωβίδης 2, Χατζής 21 (2), Αποστόλου 2, Καβαργύρης 15, Χατζηανδρέου 4, Ιωσηφίδης, Τσανάκας, Χατζηκυριακίδης, Κουτσιαντζής.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σκέμπη 8 (1), Κανάρας 5 (1), Χατζηδημητρίου 14 (3), Σιμάκης 16, Καλατζής 9 (1), Βελή 7, Καραμπέκης 2, Χαλήλ 6, Αθανασίου, Σαββίδης.

Σχόλιο από SerresBasket: «Μαθητευόμενους» διαιτητές στέλνει η ΕΟΚ στον Νέο Σκοπό. Δυστυχώς κι απόψε οι ρέφερι τα έχασαν και αδίκησαν σε αρκετές περιπτώσεις τους γηπεδούχους (για να τα λέμε όλα όμως η τεχνική ποινή που δόθηκε στον Χαλήλ για διαμαρτυρία ναι μεν ήταν σωστή, αλλά νωρίτερα είχε γίνει φάουλ πάνω στον αθλητή του ΓΑΣ, το οποίο δεν υπεδείχθη).

Πέρα από τους διαιτητές ο Ορφέας πρέπει να αναζητήσει στο εσωτερικό του τα αίτια για την αποψινή ήττα. Όταν δεν «τελειώνεις» τον αντίπαλό σου, τότε τη πατάς άσχημα.

Βασικός πενταδάτος και στον σημερινό αγώνα ο Χατζηκυριακίδης. Ο Φώτης Κοκολιός εμπιστεύεται τον νεαρό καλαθοσφαιριστή, αλλά αυτός είναι ντεφορμέ. Σκορ 0 - Δημιουργία 0.

Επειδή όμως είμαστε ακριβοδίκαιοι και οι υπόλοιποι γκαρντ -πλην Χατζή- πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση (ο Ιακωβίδης ίσως θα μπορούσε να είχε χρησιμοποιηθεί περισσότερο).

Σκληρά έπαιξε ο Σιμάκης, ο οποίος χαμογελούσε ειρωνικά και μετά τη λήξη της συνάντησης πήγε να δημιουργηθεί επεισόδιο.

Οι δεσμοί φιλίας ανάμεσα στον Ορφέα και τον ΓΑΣ Κομοτηνή ήταν και είναι ισχυροί.