Γ' ΕΘΝΙΚΗ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Nίκη αφιερωμένη στον Χατζηκυριακίδη

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αστέρας Καβάλας: 76-71

Ζευγάρωσε τις επιτυχίες του κόντρα στον Αστέρα Καβάλας ο Ορφέας, ο οποίος μετά από δύο διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στην έδρα του απόψε επέστρεψε στις νίκες.

Σχετικά με τη εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Αθανασιάδη που ήταν ασταμάτητος προηγήθηκαν 7-14 (5:44 - ο φόργουορντ του Αστέρα στην εναρκτήρια περίοδο σημείωσε 14 πόντους).

Οι γηπεδούχοι όμως ανέκαμψαν χάρη κυρίως στον Καβαργύρη που απειλούσε διαρκώς μέσα στο «ζωγραφιστό» (13-14, 3:46). Μάλιστα στο 18' οι «ασπρόμαυροι» ανέτρεψαν εντελώς την εις βάρος του κατάσταση (18-17). Το δεκάλεπτο έληξε 21-21.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αστέρας βρίσκοντας πόντους από τους Ζαρωτιάδη - Χαριζάνη επιχείρησε να μπει στη θέση του οδηγού (23-28, 29-33, 5:20). Και πάλι όμως οι «ασπρόμαυροι» αντέδρασαν με τους Καβαργύρη και Πεχλιβάνη να έχουν επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Το δεκάλεπτο τελείωσε 41-37.

Στη τρίτη περίοδο ο Ορφέας πρόσφερε όμορφες στιγμές μπάσκετ στους φιλάθλους. Ο Χατζηανδρέου έκανε ό,τι ήθελε στη ρακέτα των φιλοξενούμενων δεχόμενος εξαιρετικές πάσες-ασίστ. Οι Σερραίοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (47-37, 8:13). Στο 25' το σκορ ήταν 57-42, ενώ 2:15 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου ο Αποστόλου με τρίποντο διαμόρφωσε το 61-46.

Ο Αστέρας όμως κατόρθωσε να κλείσει τη ψαλίδα μετά από ένα αμφισβητούμενο γκολ-φάουλ του Αθανασιάδη και μπόνους που προέκυψε από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο πάγκος των γηπεδούχων για διαμαρτυρία στη συγκεκριμένη φάση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 61-54.

Στη τέταρτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να διαχειρισθούν σωστά το αβαντάζ που είχαν δείχνοντας να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού (67-57, 5:15). Ζαρωτιάδης και Χαριζάνης πάλευαν να σώσουν τη κατάσταση για τους Καβαλιώτες, αφού ο Αθανασιάδης ήταν πολύ άστοχος (69-64, 3:50).

Ο Ορφέας κρατούσε σε απόσταση ασφαλείας τους αντιπάλους του (74-64, 1:25), με τον Αστέρα να μειώνει σε 74-68 με βολές (44''), αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Πεχλιβάνης πέτυχε το 76-68 (24'') «σφραγίζοντας» τη νίκη των Σερραίων.

Σχόλιο από SerresBasket: 2:20 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου ο γκαρντ του Ορφέα, Γιάννης Χατζηκυριακίδη πάνω σε φάση άμυνας υπέστη εξάρθρωση ώμου. Ο Πρόεδρος των «ασπρόμαυρων» Χρήστος Γκαβανόζης έβαλε τον δεξιό ώμο του αθλητή στη θέση του. Αύριο ο 19χρονος καλαθοσφαιριστής θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Η αποψινή νίκη του Ορφέα είναι αφιερωμένη στον Χατζηκυριακίδη.