Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Γύρισε ο τροχός»

Α.Ο.Σ. - Τιτάνες Δράμας: 45-41

Κατάθεση ψυχής έκαναν σήμερα στο γήπεδο οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου και ο Α.Ο.Σ. επιβλήθηκε των Τιτάνων Δράμας στο μακεδονικό ντέρμπι εξασφαλίζοντας πανάξια τη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι «πράσινες» πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα 9 πόντων (9-0, 7:20). Οι φιλοξενούμενες συνήλθαν μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ευάγγελος Καρατσομπάνης μειώνοντας αρχικά σε 10-7 (5:45), ενώ λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 14-14 (2:28). Η περίοδος έκλεισε με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» γύρισε την άμυνά του σε ζώνη διατηρώντας μικρό προβάδισμα στο σκορ (23-18, 7:24, 26-22, 1:30). Η περίοδος έληξε 28-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. εξουδετέρωσε πλήρως τα ατού των Τιτάνων. Οι «πράσινες» επέβαλαν τον ρυθμό τους στο παρκέ (33-26, 7:46, 37-29, 1:18) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 39-29.

Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η διαφορά «άγγιξε» τη μέγιστη τιμή (44-31, 8:44). Οι Δραμινές όμως εκμεταλλευόμενες τη κούραση των παικτριών του Κώστα Δώδου αντεπιτέθηκαν, προκαλώντας χτυποκάρδια στους φιλάθλους.

52 δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή της αναμέτρησης η Γαϊτάνη με γκολ-φάουλ πέτυχε το 44-41. Εν συνεχεία η Τόγα με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το 45-41 (36''). Οι Τιτάνες παρά τα σουτ που επιχείρησαν απέτυχαν να σκοράρουν και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Σερραίων.

Σχόλιο από SerresBasket: Έστω και την ύστατη στιγμή «γύρισε ο τροχός» για τον Α.Ο.Σ. Το «τριφύλλι» ήθελε πάρα πολύ αυτή τη νίκη για βαθμολογικούς, αλλά και για ψυχολογικούς λόγους.

Οι «πράσινες» τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο και δικαιώθηκαν. Μπράβο κορίτσια!

Λίγη ώρα πριν την έναρξη της συνάντησης η Θάλεια Μαραγκού ενημέρωσε τηλεφωνικά τον Κώστα Δώδο ότι δεν ήταν σε θέση να ενισχύσει την ομάδα επικαλούμενη σοβαρούς προσωπικούς λόγους. Ο τεχνικός του Α.Ο.Σ. δεν μπορούσε να πιστέψει ότι αυτό συνέβαινε σήμερα σε ένα ματς-παραμονής στη κατηγορία, αλλά αυτό το αναπάντεχο γεγονός συσπείρωσε άπαντες στο «τριφύλλι» και στο τέλος ήρθε η σπουδαία νίκη.

Στο 27' η Πετρούλα Τόγα έχασε τον έναν από τους φακούς επαφής και για τα επόμενα 3 λεπτά η καλαθοσφαιρίστρια των γηπεδούχων έπαιζε στα τυφλά, ωσότου να βρεθεί άλλο ζευγάρι φακών.

Aπό τις 10 Απριλίου του 2016 είχαν να κερδίσουν οι «πράσινες» (ΠΑΣ Γιάννινα - Α.Ο.Σ.: 57-59).

Ο Κώστας Δώδος με την άμυνα που επέλεξε έκανε κίνηση «ματ» στη «σκακιέρα» των προπονητών.

Διαιτητές: Θωμόπουλος - Θεοδωρίδης

Δεκάλεπτα: 18-16, 28-26 (ημ.), 39-29, 45-41

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Τόγα 18 (2), Μπακιρτζίδου Μ. 10, Τζιαμπάζη 4 (1), Νασιάκου 11, Λαδοπούλου Κ. 2, Μπακιρτζίδου Κ., Βλάχβεη.

Τιτάνες (Καρατσομπάνης): Στάικου 1, Σαμουλαδά 10 (1), Γαϊτάνη 16 (2), Γιαντσιώρη 10, Αθανασιάδου 2, Κυριακίδου 2, Αρσενόγλου Κ., Παράσχου, Καριώτη.

Α.Ο.Σ. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 45-41

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΠΥΛΑΙΑ: 57-61

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 62-56 (παρ., 51-51 κ.α.)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 49-43