Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017

A2 EΘΝΙΚΗ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έφτασε στη πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό

Σταυρούπολη - Α.Ο.Σ.: 70-67

Βαρύ σταυρό κουβαλάει τη φετινή σεζόν ο Α.Ο.Σ. Οι ''πράσινες'' ταξίδεψαν σημερα στη Θεσσαλονίκη για τη σημαντική αναμέτρηση με τη Σταυρούπολη. Το ''τριφύλλι'' πάλεψε σκληρά, όμως αυτές που πανηγύρισαν στο τέλος τη κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος ήταν οι γηπεδούχες.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Δώδου επέβαλε τον ρυθμό της στο παρκέ εξασφαλίζοντας προβάδισμα 5 πόντων (14-19).

Στη δεύτερη περίοδο ο Α.Ο.Σ. υπέπεσε σε αρκετά λάθη. Οι Θεσσαλονικιές αντέδρασαν φέρνοντας τον αγώνα στα μέτρα τους (38-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ''πράσινες'' ανέβασαν την απόδοσή τους και προσπέρασαν στο σκορ (51-53).

Στη τέταρτη περίοδο το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Δυστυχώς για το ''τριφύλλι'' στο 35' τραυματίσθηκε στο πόδι η Τζιαμπάζη (στραμπούληγμα). Οι Σερραίες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, αλλά η Σταυρούπολη στάθηκε πιο τυχερή ρίχνοντας στο καναβάτσο τις φιλοξενούμενες.

A.O.Σ. (Δώδος): Μαραγκού 4, Τόγα 17 (1), Τζιαμπάζη 10, Μπακιρτζίδου Μ. 19, Μπακιρτζίδου Κ. 6, Νασιάκου 4, Λαδοπούλου Κ. 2, Βλάχβεη 4.

Σχόλιο από SerresBasket: Έφτασε στη πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό ο Α.Ο.Σ. όπως και στη συνάντηση με την Ασπίδα Ξάνθης.

Η Μαραγκού αγωνίσθηκε με πρόβλημα σε δάχτυλο του χεριού.