ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ (ΕΦΗΒΟΙ, Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Bήμα πρόκρισης για το Ρούπελ - Δεν άντεξε ο Πανσερραϊκός

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Απόλλων Δράμας: 82-56

Το πρώτο από τα δύο βήματα για τη πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης έκανε σήμερα το Ρούπελ, το οποίο επικράτησε εντός έδρας του Απόλλων Δράμας.

Στην εναρκτήρια περίοδο της συνάντησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ενώ στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν προβάδισμα 9 πόντων (46-37).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν, αλλά στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο του παιχνιδιού το συγκρότημα του Άρη Γρεασίδη κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο παρκέ ευστοχώντας σε αρκετά σουτ.

Ελευθερούπολη - Πανσερραϊκός: 72-52

Δεν κατάφερε να «σπάσει» την έδρα της Ελευθερούπολης ο Πανσερραϊκός (ο αγώνας έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων λόγω έργων που γίνονται στο γήπεδο του Γ.Σ.Ε.).

Για 30 λεπτά τα «λιοντάρια» ήταν μέσα στο κόλπο της νίκης, αλλά στη τελευταία περίοδο οι Καβαλιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους ρίχνοντας στο καναβάτσο τους «κόκκινους».

Διαιτητές: Κατρακάρης - Μυσιρλής

Δεκάλεπτα: 23-14, 36-36 (ημ.), 49-47, 72-52

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χρυσοστομίδης 7 (1), Τσιαντής 22, Τσιάμης 5, Τσιάγκας 1, Πλατνάρης 8 (1), Βασιλειάδης 9 (2), Μπουρνατζής, Αλεξάκης, Βογιατζής.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ: 82 - 56 (1-0)

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 72-52 (1-0)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 71-56 (1-0)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 70-57 (1-0)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (4-5/3/2017): ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ, ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.