Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Πελάτες» του Α.Ο.Σ. οι Τιτάνες - «Σκαρφάλωσε» εύκολα στο Παγγαίο το Ρούπελ - Πρώτο διπλό για την Ηράκλεια - «Καθάρισε» τη Προσοτσάνη ο Πανσερραϊκός

Α.Ο.Σ. - Τιτάνες Δράμας: 63-53

Σε τροχιά πλέι-οφ παραμένει ο Α.Ο.Σ. ύστερα από τη σημαντική νίκη που σημείωσε κόντρα στους Τιτάνες Δράμας.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (11-10, 4:54). H περίοδος έληξε 18-17.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι ισορροπημένο (25-24, 5:35), με τους «πράσινους» να αποκτούν προσωρινά προβάδισμα 4 πόντων (31-27, 2:15) και τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν και πάλι σε απόσταση αναπνοής (33-32).

Στη τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» ήταν το «αφεντικό» στο παρκέ. Το συγκρότημα του Χάρη Σιουσιουλούδη «εγκλώβισε» στην άμυνα τους Δραμινούς «τρέχοντας» 9-0 σερί (42-32, 5:20). Στο 28' ο Α.Ο.Σ. αύξησε την υπέρ του διαφορά στο +14 (52-38). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 52-41.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να αντεπιτεθούν. Ο Καρατσομπάνης ήταν ασταμάτητος και οι Τιτάνες μείωσαν σε 52-48 (6:30).

Ευτυχώς σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης οι «πράσινοι» διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και ανασυντάχθηκαν. Δύο εύστοχα τρίποντα από Τερζή και Χορτομάρη κι ακόμη ένα δίποντο μετέτρεψαν το σκορ σε 60-50 (2:21) και οι Σερραίοι επικράτησαν δίκαια των Τιτάνων.

Σχόλιο από SerresBasket: Θέαμα και ποιότητα δεν είχε το ματς, αλλά στόχος επετεύχθη για τον Α.Ο.Σ.

Ικανοποιητική η προσέλευση του κόσμου σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 18-17, 33-32, 52-41, 63-53

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Παπούρης 2, Χατζηστεφάνου 11 (1), Μπεντιούλης 7, Τερζής 12 (2), Χορτομάρης Σ. 8 (2), Μπουτάκογλου 11, Κούτσας 5, Στόικος 5, Καρακώστας 2, Στάμος, Αναστασιάδης.

Τιτάνες (Γρηγοριάδης): Γιάγκου 4, Καραγιαννίδης 8 (2), Γουδούτσης 1, Καρατσομπάνης 20 (1), Μουζίκας 13 (2), Γιωρίκης 5 (1), Ταχιρίδης 2, Κουταλίδης, Γρηγοριάδης.

Α.Ο.Σ. - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 63-53

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 33-76

ΔΟΞΑΤΟ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 54-83

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 43-53